Nowy Sącz: protestują przeciwko likwidacji gimnazjów

Związek Nauczycielstwa Polskiego, Nowoczesna, SLD, a także sądecki KOD łączą siły w proteście przeciwko likwidacji gimnazjów w Nowym Sączu. 

– Przeprowadzamy akcję zbierania podpisów. Zebraliśmy już około 150 tysięcy i mamy nadzieję, że uda nam się zgromadzić ich pół miliona –  informuje poseł Platformy Obywatelskiej Andrzej Czerwiński.

Podpisy przeciwko reformie edukacji zbierane będą 8 marca o godz. 17:00 na sądeckim rynku.

– Jesteśmy przeciwni tej reformie, bo nikt nie pytał ani nauczycieli, ani rodziców, ani nikogo ze środowiska oświatowego czy ma ona w ogóle sens. Szkoła to dziecko i dziecko w tej reformie ma się odnaleźć. Co go czeka? Nowe podstawy programowe, które niekoniecznie będą dbały o wysoki poziom wykształcenia – mówi Irena Żak, prezes oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego Miejskiego w Nowym Sączu.

– Dzieci sześcioletnie, które mogły być już w szkole, zostały wycofane do przedszkoli. W związku z tym zabrakło miejsc dla trzylatków. W sądeckich przedszkolach zabrakło miejsca dla ponad 150 dzieci – dodaje szefowa nauczycielskich związkowców. – Zwróćmy też uwagę na to ile nowych podręczników pójdzie na makulaturę.

Zdaniem Romana Weydlicha prezesa nowosądeckiego – Ziemskiego Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego, skutkiem reformy będą zwolnienia.

– Jeśli system edukacyjny ulega skróceniu z dziecięciu lat na osiem, to nie ma cudu, żeby nie było zwolnień. Szacujemy, że to będą zwolnienia rzędu kilkunastu nauczycieli na placówkę – mówi prezes Weydlich.

 

Tekst: Katarzyna Węgrzyn

Fot. Nowoczesna. 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.