Nowy Sącz. Pługi i piaskarki mają czas… Jeśli jest ślisko, możesz to zgłosić, ale chodnik przed domem odśnież sam

Nowy Sącz. Pługi i piaskarki mają czas… Jeśli jest ślisko, możesz to zgłosić, ale chodnik przed domem odśnież sam

Śnieżna zima cieszy oko i raduje amatorów sportów zimowych, ale wielu kierowcom spędza sen z powiek. Zwłaszcza podczas intensywnych opadów śniegu na drogach występują bardzo trudne warunki. W środę informowaliśmy TUTAJ o zakorkowanych trasach Sądecczyzny i ulicach Nowego Sącza. Można powiedzieć, że zima znów zaskoczyła drogowców. Kto zajmuje się odśnieżaniem nowosądeckich dróg, gdzie można zgłaszać swoje uwagi i co grozi mieszkańcom za złe utrzymanie chodnika przed swoją posesją? Odpowiadamy na te pytania.

Jak informują przedstawiciele Urzędu Miasta, usługę zimowego utrzymania dróg w granicach Nowego Sącza wykonuje firma SUEZ Małopolska Spółka z o.o., która zadanie to podjęła już w 2018 roku. Do pracy wykorzystuje 8 pługopiaskarek i 10 ciągników do odśnieżania dróg i chodników. Ulice utrzymywane są zgodnie ze standardami utrzymania dróg w okresie zimowym, wedle których dopuszczalny czas od ustania opadów do usunięcia śniegu luźnego wynosi dla:  standardu II – 4 godz., standardu III – 6 godz., a standardu IV – 8 godz.

W Nowym Sączu 9,714 km dróg dwujezdniowych ma II standard utrzymania, podobnie jak 68,541 km dróg jednojezdniowych. III standard utrzymania ma 60,040 km dróg, a IV standard – 18,410 km. Przez Miejski Zarząd Dróg utrzymywane jest też 179 880 m2 chodników oraz 4 832 m2 zejść i schodów.

Co, jeśli zauważymy, że zimowe utrzymanie którejś z ulic Nowego Sącza jest zaniedbane?

– Śliską i nieodśnieżoną nawierzchnię można zgłaszać do Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego pod nr tel. 18 44 86 681 (czynny całą dobę), Komendy Straży Miejskiej pod nr tel. 986 (czynny od godz. 7:00-23:00) – informuje w korespondencji z naszą redakcją Mariusz Smoleń, Kierownik Referatu Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Nowego Sącza.

Trzeba zaznaczyć, że za odśnieżanie chodników w mieście odpowiadają właściciele prywatnych i usługowych posesji, przed którymi one się znajdują. Wynika to z Ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach. Sposób dbania o chodniki przed własną posesją jest z kolei uregulowany w art. 4 Regulaminu Utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Nowego Sącza, który stanowi załącznik do Uchwały nr XXVII/258/2020 Rady Miasta. Treść poniżej.

§ 4. 1. Błoto, śnieg i lód z części nieruchomości służących do użytku publicznego powinny być gromadzone w miejscach, w których nie powodują zakłóceń w ruchu pieszych lub pojazdów w sposób umożliwiający ich odbiór przez usługobiorcę.
2. Błoto, śnieg i lód z chodników położonych bezpośrednio przy granicy nieruchomości powinny być gromadzone w pryzmach na skraju chodnika od strony jezdni, z zachowaniem możliwości odpływu wody roztopowej, pozostawiając wolne przejście dla pieszych. Pryzmy nie powinny znajdować się na terenach zieleni, przy drzewach i w misach drzew, w pojemnikach przeznaczonych na kwiaty oraz przy latarniach, urządzeniach energetycznych, sygnalizatorach świateł itp.
3. Inne zanieczyszczenia z chodników i nieruchomości służących do użytku publicznego należy usuwać niezwłocznie.
4. Zakazuje się zgarniania śniegu, lodu, błota lub innych zanieczyszczeń z chodników na jezdnię, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej przeznaczoną do ruchu pieszych położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości; właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do uprzątnięcia chodnika, na którym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych.

Za niestosowanie się do tych obowiązków grozi mandat karny w wysokości od 20 do 500 zł. Egzekwowaniem ich przestrzegania zajmuje się Straż Miejska oraz Policja. Jednak jak wyjaśnia Mariusz Smoleń – strażnicy miejscy w pierwszej kolejności pouczają i zwracają uwagę.

Warto w obecnej sytuacji zainteresować się samotnie mieszkającymi starszymi, czy schorowanymi osobami, które być może nie są w stanie samodzielnie odśnieżać chodnika przed swoją posesją. Prawdopodobnie przyda im się sąsiedzka pomoc. Zadbane chodniki, pozwolą na uniknięcie niebezpiecznego przewrócenia się, czy choćby przemoczenia butów przez pieszych.

fot. ilustr. pixabay

WYBORY 2024

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama