Nowy Sącz. Obchody Święta Wojska Polskiego [ZAPOWIEDŹ]

Nowy Sącz. Obchody Święta Wojska Polskiego [ZAPOWIEDŹ]

15 sierpnia (wtorek), w Święto Wojska Polskiego w całym kraju organizowane są uroczystości patriotyczne, festyny i inne wydarzenia, których leitmotywy to z jednej strony rocznica Cudu nad Wisłą, z drugiej – polska armia. W najbliższych dniach w czterech miejscowościach Małopolski  – między innymi w Grybowie (14 sierpnia) odbędą się pikniki wojskowe, przygotowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Wojsko Polskie, opatrzone wspólnym hasłem „Silna Biało-Czerwona”. Symboliczne uroczystości Święta Wojska Polskiego odbędą się również w Nowym Sączu.

Wydarzenie rozpocznie się we wtorek o godzinie 11:00 mszą świętą w intencji Ojczyzny, która odbędzie się w kościele pw. św. Kazimierza.

Następnie około godziny 12:15 przy Alejach Wolności – pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, rozpoczną się oficjalne uroczystości mające na celu upamiętnienie zwycięstwa nad bolszewikami (szczegóły na plakacie).

,,Cud nad Wisłą

15 sierpnia przypada rocznica polskiego zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej, która miała przesądzić o wyniku wojny polsko-bolszewickiej. W rzeczywistości stanowiła sumę kilku starć. Bitwa Warszawska  została uznana przez historyków za osiemnastą przełomową batalię w historii świata. Stąd też podniosła nazwa jaką określa się to wydarzenie: ,,cud nad Wisłą”.

 

fot. Karpacki Oddział Straży Granicznej/ Um Nowy Sącz

Czytaj też:

Do Grybowa przyjedzie wojsko. Będą czołgi i wspólne świętowanie

Reklama