Nowy Sącz. Na zajęciach nieobecne tylko dwie osoby, więc nie ma problemu z dotarciem do szkoły? Rodzice interweniują, dyrekcja odpowiada

Nowy Sącz. Na zajęciach nieobecne tylko dwie osoby, więc nie ma problemu z dotarciem do szkoły? Rodzice interweniują, dyrekcja odpowiada

Kilku rodziców uczniów Technikum Hotelarskiego Zespołu Szkół nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Nowym Sączu zwróciło się do naszej redakcji z interwencją dotyczącą organizacji zajęć praktycznych w szkole. Z ich relacji wynikało, iż dyrektorka placówki zaproponowała, aby w ten sam dzień uczniowie uczestniczyli w pięciu lekcjach zdalnych, a na pozostałe trzy przyjeżdżali do szkoły. Problem w tym, iż uczniowie pochodzą również spoza Nowego Sącza i niemożliwym byłoby dotarcie do technikum w ciągu godziny. 

Zajęcia praktyczne mają przygotować uczniów do egzaminu zawodowego, który odbędzie się w czerwcu. Jak podkreślają rodzice, aby nauka miała wymierne efekty, nie wystarczą lekcje zdalne.

,,Wiele kursów autobusowych, przez wzgląd na pandemię, zostało odwołanych. Zarówno rodzice, jak i wychowawcy klas interweniowali w tej sprawie u pani dyrektor. Proponowali, aby w jeden dzień odbywały się przedmioty zawodowe w szkole, które w czerwcu kończą się egzaminem. Interwencje uczniów, rodziców, jak i wychowawców są bezskuteczne” – poinformowała nas matka jednego z uczniów.

Jak podkreśla Mariusz Smoleń z Urzędu Miasta Nowego Sącza, do nowosądeckiego Wydziału Edukacji i Wychowania nie zgłosił się nikt z rodziców i uczniów w sprawie problemów związanych z organizacją zajęć.

,,Wedle posiadanej przez Wydział wiedzy, również nikt nie zgłaszał się z interwencją do Kuratorium” – dodał.

Frekwencja 100%

Małgorzata Mazur – wicedyrektorka szkoły w odpowiedzi na zarzut rodziców wyjaśnia, że w Zespole Szkół nr 1 im. KEN dostosowano zasady kształcenia praktycznego dla zdających egzaminy zawodowe zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 15 kwietnia 2021 r. Przypomina, iż zgodnie z nim od 19 kwietnia uczniowie i słuchacze przystępujący do egzaminu zawodowego lub egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w czerwcu i lipcu mogą realizować zajęcia z zakresu praktycznej nauki zawodu stacjonarnie w miejscu ich prowadzenia. Oczywiście przy zachowaniu reżimu sanitarnego, w określonych warunkach organizacyjnych.

,,Uczniowie klasy 2h (technik hotelarstwa) odbywają zajęcia z praktycznych przedmiotów zawodowych w dwóch dniach w godzinach przedpołudniowych. Ze względu na sytuację epidemiologiczną i dojazd, zajęcia z obsługi konsumenta zostały skumulowane dla grup do czterech godzin co 2 tygodnie zamiast dwóch godzin co tydzień. W przypadku problemów młodzieży z dojazdem, ze względu na ograniczoną  liczbę połączeń autobusowych, nauczyciele prowadzący zajęcia akceptują ich ewentualne spóźnienia, zwolnienia z lekcji” – wyjaśnia wicedyrektor Małgorzata Mazur.

W przesłanej do ratusza korespondencji zapewnia, iż 19 kwietnia frekwencja na zajęciach z obsługi konsumenta wynosiła 100%, a we wtorek 20 kwietnia, w grupie pierwszej klasy 2h, na zajęciach z techniki pracy hotelarskiej, była nieobecna tylko 1 osoba na 10 obecnych. W grupie drugiej tej klasy na lekcjach praktycznych nie pojawiły się 2 osoby na 12 obecnych, co według wicedyrektor świadczy, że nie było problemu z dotarciem do szkoły.

,,Ponadto wyjaśniam, że żaden z rodziców nie interweniował u wychowawcy ani dyrektora szkoły w sprawie kumulacji zajęć z przedmiotów zawodowych, więc informacja przekazana do prasy (o rzekomej interwencji) jest nieprawdziwa” – oceniła Małgorzata Mazur – wicerektor Zespołu Szkół nr 1 im. KEN.

Fot. Archiwum szkoły

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about WOPR Bartkowa - Posadowa

Promesy dla jednostek WOPR z Małopolski. Jak przysłużą się ratującym nam życie?

Play Video about Enklawa Starosądecka

Enklawa Starosądecka – wygodne i nowoczesne mieszkania w Starym Sączu

AFTERMOVIE z SUMMER SĄCZ FESTIVAL w WSB-NLU! //SMOLASTY | OTSOCHODZI | MARGARET | BARANOVSKI

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.