Nowy Sącz: MPK szykuje się do zakupu elektrobusów

Wiceprezydent Nowego Sącza Wojciech Piech podpisał w Ministerstwie Rozwoju i Finansów list intencyjny dotyczący porozumienia w sprawie rozwoju elektromobilności w Polsce. Dzięki tej formalności miasto zagwarantowało sobie pierwszeństwo partnerskiego udziału w rządowych projektach związanych z tą sferą.

– Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Nowym Sączu  zamierza najpóźniej w 2018 roku zakupić autobusy zeroemisyjne, elektryczne. Skorzysta w tym celu z funduszy Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Inwestycji tej towarzyszyć będzie kolejna: budowa infrastruktury doładowującej, czyli tzw. pantografów. Dzięki podpisaniu listu intencyjnego Nowy Sącz staje się miastem pierwszego wyboru dla rządowych instytucji zarządzających projektami z obszaru elektromobilności oraz w zakresie dostępu do najnowszej wiedzy i technologii – mówi wiceprezydent Wojciech Piech.

Na sądeckich ulicach ma się pojawić 30 autobusów elektrycznych.

Pojazdy tego typu nie emitują do atmosfery tylu spalin ile wydostaje się z „wydechów” tradycyjnych autobusów.

Autobus elektryczny kosztuje ok. 2 mln zł, czyli dwukrotnie więcej niż takie, jakie jeżdżą obecnie po sądeckich ulicach.

Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki podkreśla, że Polska stoi u progu rewolucji transportowej. Nasz kraj ma szansę stać się liderem w tej branży.

– Rozwój sektora elektromobilności w Polsce jest jednym z kluczowych projektów zapisanych w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju uchwalonej tydzień temu przez Radę Ministrów. Porozumienie tworzy wspólnotę, która będzie kształtować zasady rozwoju elektromobilności w całej Polsce – twierdzi Morawiecki.

***

Sygnatariuszami listu są Ministerstwo Rozwoju i Finansów, Ministerstwo Energii, Polski Fundusz Rozwoju S.A., Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz przedstawiciele 41 samorządów, w tym Nowego Sącza.

 

Fot. AM.

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.