Nowy Sącz. Jutro sprzątanie Starego Cmentarza. Potrzebne ręce do pracy

Nowy Sącz. Jutro sprzątanie Starego Cmentarza. Potrzebne ręce do pracy

Stary Cmentarz, Nowy Sącz, sprzątanie

Już jutro (29 października) sprzątanie Starego Cmentarza w Nowym Sączu. Na sądeckiej nekropoli spoczywają wybitni sądeczanie m.in. burmistrzowie Nowego Sącza, powstańcy styczniowi i listopadowi. Pomóc uprzątnąć miejsce ich spoczynku może każdy. Czego potrzeba? Jedynie dobrych chęci.

,,Zapraszamy w sobotę, 29 października o godzinie 10:00. Wystarczy tylko przyjść – zapewniamy rękawice i worki na śmieci. Przed Dniem Wszystkich Świętych zadbajmy o groby nie tylko naszych bliskich, ale również tych osób, które nie mają już nikogo na tym świecie” – zachęcają wolontariusze Fundacji Nowe Kierunki.

Akcja odbywa się cyklicznie od dwóch lat – na wiosnę i jesień. Jak zauważają wolontariusze, wciąż wiele osób traktuje Stary Cmentarz, jak wysypisko śmieci i miejsce libacji alkoholowych. Między grobami daje się zauważyć puszki, butelki, czy papierki po jedzeniu. W sobotę odbędzie się wielkie sprzątanie, a w niedzielę 30 października oraz 1 listopada kwesta, podczas której będą zbierane datki na odnowienie nagrobków. Dzięki inicjatywie Fundacji w ubiegłym roku udało się zlecić przygotowanie programów konserwatorskich dla wszystkich nagrobków znajdujących się na Starym Cmentarzu, a co za tym idzie – parafia św. Kazimierza mogła zacząć starać się o wpis nagrobków na listę zabytków. Procedura wciąż trwa.

– Jednocześnie udało się nam zdobyć pozwolenie na wykonanie I etapu prac konserwatorskich przy nagrobku Aurelii Pisz – podkreśla Bartosz Niemiec, wolontariusz Fundacji Nowe Kierunki.

Jak zaznacza Niemiec, roboty wkrótce powinny się rozpocząć. W pierwszej kolejności będzie to tzw. konserwacja techniczna, ale roboty będą kontynuowane w przyszłym roku. Pieniądze na ten cel wolontariusz zgromadzili podczas zeszłorocznej kwesty oraz na internetowej zbiórce na portalu zrzutka.pl.

– Natomiast po wpisaniu nagrobków do rejestru zabytków, wspólnie z parafią będziemy mogli się starać o dotacje na ich odnawianie – podkreśla Bartosz Niemiec z Fundacji Nowe Kierunki.

Czytaj także:21 kwesta na odnowę pereł sądeckich nekropolii

Źródło: Fundacja Nowe Kierunki/
Fot. Damian Radziak 
Share on twitter
Share on facebook

Otwarcie punktu informacyjnego Krakowskiego Parku Technologicznego w Nowym Sączu

WAŻNE !

Play Video about Gmina Stary Sącz

Rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na terenie Gminy Stary Sącz

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama