Nowy Sącz. Będzie podwyżka cen wody i odbioru ścieków

Nowy Sącz. Będzie podwyżka cen wody i odbioru ścieków

Spółka Sądeckie Wodociągi wystąpiła do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie z wnioskiem o zmianę taryfy za wodę i odprowadzenie ścieków. – U podstaw tej trudnej dla wszystkich naszych odbiorców decyzji legły niezależne od nas, obiektywne czynniki: wzrost cen energii oraz kosztów obsługi kredytów – tłumaczy Tadeusz Frączek, prezes zarządu spółki.

Wniosek złożono 29 kwietnia. Jeśli zostanie zaakceptowany, obecna taryfa za wodę  – 7,44 zł m³ netto wzrośnie do 8,22 zł m³. W kolejnych dwóch latach ma zostać obniżona do 7,88 zł m³. Taryfa za ścieki wynosząca obecnie 8,09 zł m³ wzrośnie do 8,76 zł m³ z perspektywą obniżenia po roku do 8,11 zł m³, a po kolejnym roku – do 8,00 zł m³.

To jedyna droga do uniknięcia przez firmę trudności finansowych, które groziłyby pogorszeniem się jakości usługi i ograniczeniem remontów oraz inwestycji – twierdzi prezes Sądeckich Wodociągów. Jak wyliczają władze spółki wodociągowej – gwałtowny wzrost cen i stóp procentowych podwyższył koszty spłacanych przez nią kredytów o co najmniej o 2,5 mln zł w skali roku, a wydatki na energię elektryczną tylko w bieżącym roku będą wyższe o ponad 2,8 mln zł.

Na rosnące odsetki kredytowe oraz na droższą energię spółka wyda o około 5,3 mln zł więcej (zakładając, że w ciągu roku nie nastąpią dalsze podwyżki stóp procentowych i kosztów energii).

Nowa taryfa wejdzie w życie po jej akceptacji przez Wody Polskie, które mają 45 dni czasu na podjęcie decyzji.

Stawki, które obowiązują obecnej taryfie i te, które będą obowiązywać po planowanej podwyżce, dla mieszkańców Nowego Sącza będą pomniejszone o dopłatę w wysokości 2,16 zł brutto do każdego metra sześciennego wody i ścieków. Sądecki samorząd uchwalił tę dopłatę jednogłośnie.  Dopłata w tej wysokości obowiązywać będzie do końca roku. Sądeczanie płacą obecnie 6,96 zł brutto za metr sześcienny wody i 7,66 zł brutto za o odprowadzenie takiej samej ilości ścieków. Łącznie – 14,62 zł brutto. Po planowanej podwyżce będzie to 15,86 zł.

zdjęcie: Sądeckie Wodociągi

Czytaj też:

Na nowosądeckim rynku znów zagoszczą foodtrucki

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Novel

Finał Szansy na sukces tuż, tuż. Co jeszcze przed Ewą na parę godzin przed jej wystąpieniem ?

Play Video about Ewa Novel w Szansie na sukces

Ostatnie przygotowania Ewy do finału Szansy na sukces. Zobacz co tam się działo…  Dostępne tylko u nas 😉 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.