Nowy Sącz, 21 lipca: otwarcie wystawy „Tu rodziła się Solidarność”

Nowy Sącz, 21 lipca: otwarcie wystawy „Tu rodziła się Solidarność”

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie zaprasza na otwarcie wystawy „Tu rodziła się Solidarność” na Rynku w Nowym Sączu w najbliższy wtorek (21 lipca) o godzinie 12.

W uroczystości otwarcia wystawy wezmą udział dyrektor krakowskiego IPN dr hab. Filip Musiał, prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel, przewodniczący delegatury związku w Nowym Sączu Krzysztof Kotowicz oraz członkowie Komitetu Założycielskiego NSZZ „S” w Nowym Sączu z lat 1980-1989.

Cykl regionalnych wystaw o korzeniach „Solidarności” jest jednym z elementów świętowania przez IPN 40. rocznicy powstania tego wielkiego ruchu społecznego i związku zawodowego. Nasza wystawa zostanie pokazana w 53 miejsca w kraju. Prezentuje w ujęciu ogólnopolskim i regionalnym masowy bunt polskich robotników, który rozpoczął się latem 1980 r.

Ziemia Sądecka była jednym z miejsc, gdzie „Solidarność” rodziła się pod koniec sierpnia 1980 r. Zastrajkowało wówczas Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Nowym Sączu. Inny ówczesny ośrodek strajkowy to Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego. Struktury nowego związku tworzyli na Sądecczyźnie także rolnicy, a niezależnym działaniom od początku patronował Kościół.

700 zakładów pracy w kraju
Latem 1980 roku Polacy, połączeni poczuciem wspólnoty, przeciwstawili się komunistycznemu totalitaryzmowi. Wprowadzenie 1 lipca podwyżek wywołało falę krótkich, spontanicznych strajków, które rozlały się po kraju. Aby stłumić protesty, władze spełniały lokalne postulaty robotników, lecz strajki i tak obejmowały kolejne ośrodki. W połowie sierpnia zastrajkowała Stocznia Gdańska. Powstał Międzyzakładowy Komitet Strajkowy, który ogłosił 21 postulatów. Jednym z nich było powstanie wolnych związków zawodowych, popierane przez setki zakładów pracy w całej Polsce.
W pamięci społecznej najsilniej zapisały się strajki w Trójmieście, Szczecinie i na Górnym Śląsku, gdzie strajkujący podpisali porozumienia z władzą komunistyczną, ale od lipca do września 1980 r. strajkowało w PRL 700 zakładów pracy. Trzeba pamiętać o masowym charakterze tych wystąpień. Nie tylko w Gdańsku, lecz także w tych kilkuset miejscach, czasem bardzo małych miejscowościach, rodziła się „Solidarność”, która zmieniła bieg historii.

 

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama