Nowy Sącz 15 - 16 sierpnia: widowisko artystyczne "Ponad i Pomimo” w wykonaniu teamu „RobimyCośWięcej”

Ekipa dobroczyńców działających, których motto brzmi: „ROBIMY COŚ WIĘCEJ” po kilku miesiącach obostrzeń związanych z epidemią i wielu tygodniach prób, znów wkracza do akcji. 15 i 16 sierpnia w dwóch turach w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Sączu odbędzie się widowisko artystyczne zatytułowane: „Ponad i Pomimo”. Pieniądze zebrane podczas wydarzenia przeznaczone zostaną na rehabilitację oraz leczenie Marcelka Pawlika, który choruje na dziecięce porażenie mózgowe.

wsb3

„RobimyCośWięcej” to stowarzyszenie powstałe we wrześniu 2019 roku z inicjatywy Marii Polańskiej, Tomasza Wnuka oraz księdza Janusza Michalika.

Za cel obrali sobie pomagamie i promowanie akcji pomocowych poprzez wykorzystywanie swoich talentów i pasji. W RCW działa 12 sekcji.

- To nie było planowane - wspomina Maria Polańska, prezes stowarzyszenia. - Po wakacjach wraz z grupką przyjaciół postanowiliśmy zorganizować charytatywny koncert kolęd. Marzyło mi się to od roku, bo studia pochłonęły mnie w całości i brakowało mi tej muzyki i energii w życiu. Każdy z nas miał swoją pasję i kiedy połączyliśmy te nasze pasje w całość, mogło narodzić się coś naprawdę wielkiego. Gdy przystąpiliśmy do działania, okazało się, że zainteresowanych angażowaniem się w nasze RobimyCośWięcej jest ponad sto osób. To nie było planowane, ale z projektu o  pozytywnej nazwie powstało pozytywne stowarzyszenie.

Działania stowarzyszenia przez około pół roku koncentrują się na konkretnym podopiecznym, dla którego cała ekipa wolontariuszy przygotowuje szereg akcji charytatywnych. Członkowie RCW organizują kiermasze, loterie, nagrywają filmy i teledyski, a równocześnie przygotowują się do koncertu finałowego, który jest punktem kulminacyjnym akcji. Oprócz zbierania funduszy na realną pomoc, chcą zachęcać wszystkich, żeby robili coś więcej dla drugiego człowieka.

- Nasze RCW jest takim niedookreślonym na stałe, zawsze innym „miejscem”, gdzie aktualnie jesteśmy. Stałego miejsca w sumie nie mamy, prowadzimy koczowniczy tryb życia, a RobimyCośWięcej tam, gdzie po prostu chce się być. Wolontariusze zgłaszają się, żeby pomóc, w tym przypadku Marcelkowi, a nieświadomie pomagają sobie nawzajem, mają wspólny cel, zawiązują nowe przyjaźnie, czują się potrzebni i ważni. Każdy jest ważny i tylko razem możemy robić małe i wielkie rzeczy - mówi Maria Polańska.

Pierwszy koncert, dla Paulinki Szkaradek odbył się 28 i 29 grudnia. Na scenie zaprezentowało się 90 osób, a widownian wypełniona była do ostatniego krzesła. Podczas koncertu i prowadzonych akcji udało się zebrać ponad 50 tysięcy złotych na leczenie Paulinki, która aktualnie jest wokalistką w zespole i chce swój talent wykorzystać do pomocy innym.

Jak stwierdza założycielka stowarzyszenia – To co działo się na scenie, cały koncert i przygotowania pomogły nie tylko Paulince i jej rodzinie, chociaż wierzę, że jest im teraz łatwiej, ale śmiało mogę powiedzieć, że pomogły również wszystkim uczestnikom, wolontariuszom, widzom całego przedsięwzięcia. Duża część widzów pierwszego koncertu jest aktualnie naszymi wolontariuszami i wcieliła ideę RCW w życie.

15 i 16 sierpnia w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Sączu o godzinie 14:00 i 18:00 odbędzie się widowisko  „Ponad i Pomimo” dla Marcelka. Podczas koncertu prowadzona będzie licytacja obrazów stworzonych przez podopiecznych Warsztatu Terapii Zajęciowej w Zawadzie Uszewskiej oraz sądeckich artystów, którzy chcą wesprzeć zbiórkę.

Bilety na wydarzenie dostępne będą od 3 sierpnia w kasie Miejskiego Ośrodka Kultury oraz u organizatorów.

Repertuar, który przygotuje ekipa RobimyCośWięcej zadowoli najbardziej wymagającego widza. Usłyszymy klasyczne utwory Marka Grechuty, repertuar z bajek Disneya  oraz zespołu Afromental. Na scenie zaprezentują się dwie sekcje: taneczna pod czujnym okiem Klary Polańskiej, choreografki stowarzyszenia oraz aktorska, która zaprezentuje poezje Joanny Jamińskiej, pisarki, albo jak sami ją nazywają przyjaciele - marzycielki RCW.

Chcemy zarazić ludzi siedzących na widowni iskierką dobra, tak, aby chociaż jedna osoba wychodząc z sali pomyślała sobie „Chcę zRobićCośWięcej”. Wierzymy, że małymi kroczkami możemy osiągnąć coś wielkiego, że nasze CośWięcej może iść w świat i dać komuś uśmiech  - tłumaczą organizatorzy.

Prezes stowarzyszenia zachęca aby chętni do pomocy dołączyli do zespołu.

- Nie ma, że się nie da. U nas każdy znajdzie przestrzeń, żeby swój talent wykorzystać do pomocy innym. Powiedz mi co potrafisz, a ja Ci powiem jak zrobić z tym CośWięcej - kusi.

Marcelowi można pomóc już w tej chwili, dokładając swoją cegiełkę za pośrednictwem platformy pomagam.pl 

 tekst Małgorzata Czerwińska; zdjęcia z archiwum stowarzyszenia

MAGIK MAŁA

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.