Nowy obowiązek dla właścicieli domów: trzeba przyznać się czym ogrzewamy. Czas start!

Nowy obowiązek dla właścicieli domów: trzeba przyznać się czym ogrzewamy. Czas start!

kominek

Od 1 lipca każdy właściciel nieruchomości ma obowiązek złożyć deklarację dotyczącą źródeł ogrzewania w swoim budynku. Trzeba w niej wskazać co stanowi źródło ciepła w domu – piec węglowy, gazowy, fotowoltaika czy kominek. Dane uzyskane dzięki złożonym deklaracjom posłużą do stworzenia Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, ta zaś ma pomóc w opracowywaniu rozwiązań służących do walki ze smogiem.

– Za 40 proc. emisji dwutlenku węgla do atmosfery odpowiadają budynki, a połowa z nich to budynki mieszkalne. Dlatego zależy nam, by stworzyć jednolitą, wielopoziomową strategię walki z zanieczyszczeniem powietrza. Temu służyć ma właśnie Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków, którą uruchamiamy. Znajduje się ona pod adresem zone.gunb.gov.pl  poinformowała na konferencji prasowej  wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka.

Deklarację są zobowiązani złożyć: właściciele budynków jednorodzinnych, lokali handlowo – usługowych oraz zarządcy budynków wielorodzinnych. Należy w niej wpisać adres nieruchomości, imię i nazwisko właściciela, dane dotyczące ilości i rodzaju źródeł ciepła oraz urządzeń służących do spalania paliw.

Można ją wypełnić w wersji papierowej lub w wersji online. Aby złożyć deklarację w formie elektronicznej, trzeba posłużyć się profilem zaufanym albo e-dowodem. Na początek trzeba wejść na stronię www.zone.gunb.gov.pl. i wybrać opcję: „złóż deklarację”, system krok po kroku przeprowadzi przez proces wypełniania formularza.

Deklarację w wersji papierowej składamy w urzędzie miasta/gminy. Formularz można wydrukować ze strony  zone.gunb.gov.pl  z zakładki „do pobrania”.

Formularz dostępny jest w dwóch wersjach: dla budynków mieszkalnych i niemieszkalnych. Linki do pobrania formularzy zamieszczamy pod tekstem.

Właściciele już wybudowanych nieruchomości mają 12 miesięcy czasu na spełnienie tego obowiązku. Ci, którzy są w trakcie budowy, będą mieli 14 dni czasu od momentu uzyskania pozwolenia na użytkowanie.

Nie wywiązując się z nowego obowiązku narażamy się na mandat, a jeśli sprawa trafi do sądu – na karę grzywny od 20 do 5000 zł.

Za brak złożenia deklaracji będzie grozić grzywna, która jest wymierzana na zasadach ogólnych kodeksu wykroczeń. Jeżeli jednak zreflektujemy się, że nie złożyliśmy deklaracji zanim samorząd poweźmie o tym informację, możemy uniknąć kary, przesyłając wymagane informacje do urzędu w ramach czynnego żalu” – informuje Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.

Na „czynny żal” może być jednak za późno jeśli wójt, burmistrz czy prezydent miasta nie zorientuje się, że konkretnej deklaracji brak.

fot ilustracyjne: pexels

Czytaj też:

UWAGA! Wracają kontrole graniczne na przejściach ze Słowacją i Czechami!

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama