Nowosądeckie Małgorzaty łączcie się!

 Już po raz piąty w sądeckim ratuszu spotkały się mieszkanki naszego miasta noszące imię patronki Nowego Sącza – św. Małgorzaty. Spotkanie w magistracie poprzedziła uroczysta msza św. w Bazylice, której patronką jest ta sama święta.

– Od początku swojego istnienia Nowy Sącz jest związany z postacią św. Małgorzaty męczennicy, która spogląda także na nasze miasto z herbu, w którym się znajduje. – mówi ks. dr Jerzy Jurkiewicz,  proboszcz parafii. Dzisiejsza uroczystość jest zatem również świętem naszego miasta, szczególnym dniem, w którym my wszyscy, mieszkańcy Nowego Sącza, prosimy Jezusa Przemienionego o błogosławieństwo, w którym zawiera się wszelkie dobro.

Jak co roku, na sądeckie Małgorzaty czekały różne niespodzianki, w tym tradycyjny tort, “Koncert dla Małgorzat” w wykonaniu Kwartetu Galicyjskiego oraz wykład “Od Małgorzaty do Małgorzaty” wygłoszony przez Roberta Ślusarka dyrektora Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Ponadto, Jerzy Gwiżdż, zastępca prezydenta miasta, zadedykował solenizantkom wiersz Ludwika Jerzego Kerna pt. “Małgorzata”.

“Wyjątkowo wdzięcznym pochodzeniem szczyci się Małgorzata
Małgorzata mianowicie
W prostej linii pochodzi od – kwiata.
Może nie tyle kwiata, ile od kwiatka,
Który nazywa się margerytka,
Czyli po polsku mówiąc – małgorzatka.
Dzięki temu Małgorzata bywa skromna,
Trzyma się trochę z boku,
Trochę z brzega,
Ale i tak natychmiast się ją dostrzega.
Ja wiem, że takie impresje
To rzeczy kruche
I cienkie
lecz Małgorzaty są dla mnie najlepszym dowodem
Że prostota może być wdziękiem”

Organizatorami  Święta Małgorzat byli: Prezydent Miasta Nowego Sącza Ryszard Nowak, Stowarzyszenie Kobiet do Walki z Rakiem Piersi – Europa Donna i Stowarzyszenie Sądeckie Forum Kobiet.

fot. www.nowysacz.pl

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.