Nowe mieszkania w Krakowie – na co warto zwrócić uwagę?

Nowe mieszkania w Krakowie – na co warto zwrócić uwagę?

Kraków

Wybór mieszkania na własność to jedna z najważniejszych decyzji, jaką podejmujemy w życiu. Dlatego warto dokładnie przemyśleć wszystkie kwestie. Wiarygodność dewelopera, lokalizacja nieruchomości oraz wnętrze mieszkania – m.in. na te aspekty trzeba zwrócić uwagę decydują się na lokum z „pierwszej ręki”.

Wiarygodność dewelopera i typ umowy

Zanim zdecydujemy się na podpisanie jakiejkolwiek umowy, powinniśmy sprawdzić wiarygodność i zamiary dewelopera. Niestety czasami możemy natknąć się na nieuczciwego inwestora, którego działalność dawno upadła lub jest w stanie likwidacji.

Na samym początku dobrze jest zapoznać się z poprzednimi realizacjami dewelopera. Jeśli mamy taką możliwość, warto odwiedzić postawione przez niego budynki, a do tego porozmawiać z mieszkańcami. Jeśli wszystko będzie w porządku, możemy poprosić o dokumenty potwierdzające prawo dewelopera do gruntu oraz pozwolenie na budowę. Tutaj przyda się księga wieczysta. To, czy inwestor nie jest w stanie likwidacji, możemy sprawdzić w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS).

Ważny jest również typ umowy, jaki proponuje nam przedsiębiorca. Najlepiej, jeśli będzie to umowa deweloperska, ponieważ jest ona najbezpieczniejsza dla nabywcy mieszkania.

Na jakim etapie budowy kupić mieszkanie?

Mieszkanie z rynku pierwotnego możemy zakupić już po zakończeniu budowy lub na bardzo wczesnym etapie, kiedy prace jeszcze trwają lub dopiero się zaczynają. Zaletą drugiego rozwiązania są niższe ceny. Deweloperzy zazwyczaj oferują duże promocje na mieszkania, które są na wstępnym etapie budowy. Niestety ta opcja to również ryzyko, ponieważ może zdarzyć się tak, że realizacja wcale nie zostanie dokończona (np. ze względu upadłość firmy), a my długo będziemy musieli starać się o odzyskanie pieniędzy.

Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest zakup mieszkania wtedy, gdy fizycznie już ono istnieje i można je obejrzeć. Minusem jest to, że w takiej sytuacji możemy mieć mniejszy wybór piętra czy metrażu mieszkania bądź widoku z okna.

Lokalizacja nieruchomości i sąsiednie tereny

Ważną kwestią jest lokalizacja mieszkania i to, co znajduje się wokół. Trzeba wziąć pod uwagę takie aspekty, jak: łatwy dojazd do pracy, sklepu, szkoły, żłobka i innych ważnych miejsc, które odwiedzamy regularnie. Dodatkowo sprawdźmy, co znajduje się w pobliżu budynku. Być może jest to hałaśliwa fabryka lub ruchliwa ulica. Jeśli posiadamy dzieci lub w przyszłości planujemy je mieć, warto wziąć pod uwagę bezpieczeństwo. Mieszkanie z małym dzieckiem przy autostradzie nie będzie najlepszym pomysłem.

Metraż, liczba pokoi i układ mieszkania

Rynek pierwotny w Krakowie jest szeroki. Bardzo wielu inwestorów decyduje się na rozpoczęcie budowy właśnie w Krakowie ze względu na dobry rynek pracy, wyższe uczelnie czy aspekt turystyczny. Dzięki temu osoby szukające nowego lokum mają naprawdę duży wybór. Mieszkania różnią się metrażem, liczbą pokoi i układem. Tutaj powinniśmy wziąć pod uwagę swoje potrzeby. Zastanówmy się ile miejsca będziemy potrzebowali w przyszłości.

Jeśli planujemy powiększyć rodzinę, to oczywiście już przy zakupie mieszkania trzeba pomyśleć o pokojach dla dzieci. Ważne są również nasze preferencje co do układu pomieszczeń. Czy chcemy, aby kuchnia była obok sypialni, czy obok łazienki? Czy pokój dziecięcy ma być blisko pokoju rodziców, czy może jednak nie? Na te wszystkie pytania musimy odpowiedzieć sobie sami i zdecydować się na mieszkanie, które spełni wszystkie nasze potrzeby i zapewni komfort zarówno teraz, jak i w przyszłości.

Artykuł sponsorowany

 

Share on twitter
Share on facebook

Jesteś tegorocznym maturzystą ? Chcesz zostać prawnikiem lub chcesz poszerzyć swoje umiejętności w zakresie prawa ? Ten materiał jest dla Ciebie

WAŻNE !

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama