NOP-y w naszym regionie. Jeden przypadek zakrzepicy, jeden niedotlenienia serca i trzy – bardzo wysokiej gorączki

NOP-y w naszym regionie. Jeden przypadek zakrzepicy, jeden niedotlenienia serca i trzy – bardzo wysokiej gorączki

7 mln 635 tys. 264 Polaków przyjęło już szczepionkę na COVID-19, w tym 5 529714 – pierwszą dawkę, zaś 2 105 550 jest po obu dawkach szczepienia. Odnotowano 5 905 odczynów poszczepiennych, z których ogromna większość, to dolegliwości określane przez lekarzy jako całkowicie naturalne. W naszym regionie (powiat nowosądecki, limanowski, gorlicki) odnotowano jeden przypadek zakrzepicy żył ręki, trzy przypadki bardzo wysokiej gorączki po szczepieniu (39,9) i jeden przypadek tachykardii i niedotlenienia mięśnia sercowego.

Będziemy się czuli chorzy – pierwszego, drugiego, czasem trzeciego dnia. To jako objawy wpisane są w szczepienie – ma ono wywołać odpowiedź zapalną.  Szczepienie jest niczym innym jak wywoływaniem odpowiedzi immunologicznej, co wiąże się z uruchomieniem reakcji prozapalnej. Stąd pojawiająca się po szczepieniu gorączka czy ból mięśni w miejscu wkłucia – tłumaczyła w rozmowie z PAP mikrobiolog dr Joanna Jursa-Kulesza.

Budzące największe obawy niepożądane odczyny w postaci zakrzepów zostały stwierdzone u 15 osób w skali kraju. W dwóch przypadkach doszło do zgonu. Zakrzepicę zdecydowanie częściej stwierdzano u kobiet. To 11 przypadków w stosunku do czterech, gdy zakrzepy wystąpiły u mężczyzn.

7 kwietnia Europejska Agencja Leków poinformowała, że istnieje związek między szczepionką AstraZeneki, a zakrzepicą, podkreślając  jednak, że jest to bardzo rzadki skutek uboczny, a korzyści ze stosowania preparatu przewyższają ewentualne ryzyko.  Wiadomo jakie objawy powinny zaniepokoić po przyjęciu szczepionki. Są to:

  • duszność
  • ból klatki piersiowej
  • obrzęk nogi
  • uporczywy ból brzucha
  • objawy neurologiczne, w tym silne i uporczywe bóle głowy lub niewyraźne widzenie
  • małe plamy krwi pod skórą poza miejscem wstrzyknięcia

Jeśli pojawią się w ciągu 14 dni od podania preparatu, może to wskazywać na rozwijającą się zakrzepicę. Trzeba wówczas pilnie skontaktować się z lekarzem.

9 kwietnia opublikowano raport dotyczący niepożądanych odczynów poszczepiennych, które odnotowano w Polsce. Odszukaliśmy w tym dokumencie przypadki NOP, które wystąpiły w naszym regionie.

W powiecie nowosądeckim odnotowano siedem takich przypadków, w limanowskim – 14, w gorlickim – 10. 

Niestety w danych jakie udostępniono na rządowych stronach nie ma informacji po jakich szczepionkach wystąpiły konkretne dolegliwości. Z informacji wynika jednak, że bardziej uciążliwe i potencjalnie niebezpieczne objawy po szczepieniu dotyczyły w naszym regionie sześciu przypadków. W jednym stwierdzono rozwijającą się zakrzepicę. Żaden przypadek nie wymagał jednak hospitalizacji.

Szczegóły w tabelach poniżej:

 

źródła: medonet; szczepimysie.gov.pl

szczegółowy raport dotyczący NOP w Polsce:

Bieżący_raport_dotyczący_NOP_9042021

 

 

Zdjęcie  Nataliya Vaitkevich; Pexels

Reklama