Niezwykła historia wielokulturowej Łabowej

Niezwykłą historię niezwykłej wioski będzie okazja poznać w niedzielę, 21 maja, podczas spaceru historycznego organizowanego przez Sądecki Sztetl. Spacer ten, ma upamiętniać 70 rocznicę akcji „Wisła”.

To już nasz 13 spacer historyczny – mówi Łukasz Połomski, założyciel Sądeckiego Sztetla. – Tym razem będziemy spacerować po Łabowej, a naszą przewodniczką będzie Celina Cempa, regionalistka i autorka książki „Szkice Łabowskie”, która wie wszystko tym ciekawym miejscu.

W trakcie spaceru historycznego uczestnicy będą mieli szansę dowiedzieć się więcej o historii wsi, która przed II wojną światową była domem dla społeczności łemkowskiej, polskiej i żydowskiej, a także odwiedzić miejsca zwykle niedostępne dla zwiedzających.

W Łabowej znajduje się np. żydowski cmentarz  i jest to ewenement, bowiem takie cmentarze rzadko znajdowały się poza obrębem miast. Choć spacer dedykowany jest pamięci Łemków wysiedlonych podczas akcji „Wisła”, chcemy się skoncentrować raczej na życiu łabowskich społeczności, a nie na samej akcji – zapewnia Łukasz Połomski dodając, że wszyscy zainteresowani samą akcją, również będą mieli okazję dowiedzieć się sporo o tym wydarzeniu.

Początek spaceru o godzinie 16. Uczestnicy spotykają się pod Gminnym Ośrodkiem Kultury w Łabowej. Spacer potrwa dwie godziny.

fot. Celina Cempa

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.