Nie żyje rektor WSB-NLU prof. Czesław Bieńkowski

Wczoraj (poniedziałek, 2 kwietnia) zmarł prof. Czesław Bieńkowski, od września 2014 r. rektor Wyższej Szkoły Biznesu - National Louis University. Miał 81 lat. 

dts

Czesław Bieńkowski był naukowcem oraz działaczem polskiej mniejszości narodowej na Białorusi. Sprawował także funkcję przewodniczącego Polskiego Towarzystwa Naukowego w tym kraju. Był dyrektorem Polskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej w Mińsku (PWSH). 

W latach 90. pełnił obowiązki prezesa obwodowego Związku Polaków na Białorusi w Mińsku i wiceprzewodniczącego ZPB. Działał w Polskim Zjednoczeniu Demokratycznym. W roku 1994 współtworzył Polskie Towarzystwo Naukowe na Białorusi. Pracował na Wydziale Historii Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego.

Razem z historykiem Zygmuntem Boradynem - miał największy udział w powołaniu do życia Polskiego Uniwersytetu Ludowego w Mińsku, który powstał w 1992 roku.

W 2001 roku został dyrektorem założonej przez Towarzystwo Polskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej w Mińsku, która prowadziła studia w języku polskim w trybie stacjonarnym oraz niestacjonarnym. 

Funkcję rektora WSB-NLU objął w drugiej połowie 2014 roku. Wcześniej obowiązki rektora pełnił filozof, prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Leszek Sosnowski po tym, jak z funkcji rektora uczelni zrezygnował dr Wiktor Patena.

Kto obejmie schedę po Czesławie Bieńkowskim? O tym zadecydują władze uczelni.

Fot. Ilustracyjne - WSB - NLU. 

dts

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.