Dziewiąty Pokłon Trzech Króli nie odbędzie się. Mędrców ze Wschodu zobaczymy w kościele

6 stycznia przypada święto Trzech Króli zwane także Objawieniem Pańskim. Z tej okazji w Nowym Sączu i wielu innych regionach Polski odbywały się uroczyste przemarsze ulicami miast. Barwny korowód składający się z królów i asysty przemierzał miejscowości przy dźwiękach kolęd i pastorałek. W tym roku, przez wzgląd na pandemię, orszaki nie odbędą się w tradycyjnej formie.

– Ze względu na stan epidemii niestety nie ma możliwości zorganizowania Pokłonu Trzech Króli, który od wielu lat gromadził Nowosądeczan pragnących uczcić tę piękną tradycję. Mędrców ze Wschodu będzie można zobaczyć 6 stycznia podczas mszy św. w Bazylice Św. Małgorzaty o godz. 12.00 – poinformowali pracownicy nowosądeckiego magistratu.

W Polsce pierwszy Orszak Trzech Króli ruszył w 2009 roku. W 2020 w wydarzeniu wzięło udział około 1,3 mln uczestników w 872 miejscowościach w kraju. Od 2010 roku 6 stycznia jest dniem wolnym od pracy. W wielu miejscowościach – również w Nowym Sączu odbywały się tego dnia jasełka, koncerty kolęd, a ulicami maszerowały barwne korowody, w których głównymi bohaterami byli Mędrcy ze Wschodu: Kacper, Melchior i Baltazar.

Ze świętem Trzech Króli związana jest jeszcze jedna tradycja – święcenia kredy i kadzidła. Poświęconą kredą nad drzwiami domów kreślone są trzy litery: często jest to zestaw znaków „K+M+B” który kojarzony jest z imionami Kacper, Melchior i Baltazar (jak legenda głosi – tak mieli na imię Mędrcy ze Wschodu).  Z księgi liturgicznej „Obrzędy błogosławieństw”  wynika jednak, że powinny być to znaki: C M B, albo: J M J – czyli inicjały Jezusa Maryi Józefa – świętej rodziny.

Poprawny zapis stanowi skrót łacińskiej sentencji „Christus Mansionem Benedicat”, która oznacza „Niech Chrystus błogosławi ten dom”. Po ostatnim krzyżu (znak błogosławieństwa) wpisuje się także aktualny rok. Całość więc powinna wyglądać: „C+M+B+2020”.

Fot. arch. UM NS

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.