Nie myjcie samochodów, nie wieszajcie prania na zewnątrz. Nad Małopolskę dotarł pył znad Sahary [ZDJĘCIA]

Jeśli od kilku dni zastanawiacie się skąd dziwne żółte zacieki z piaskiem na Waszych samochodach, mimo iż myliście pojazd dzień wcześniej, to mamy odpowiedź! Nad Małopolskę docierają ogromne ilości saharyjskiego pyłu. 

wsb3

,,Miejscami zawartość pyłu w powietrzu może przekraczać 3000 mikrogramów na metr kwadratowy. W Polsce takie stężenie pyłu spodziewane jest przede wszystkim nad południowymi i centralnymi województwami” –  informuje serwis Twoja Pogoda.pl

Dociera do nas z największej pustyni świata, łącząc się z chmurami frontu atmosferycznego, który napływa nad Polskę z południa. Lepiej nie suszyć ubrań na zewnątrz i nie zostawiać jasnych rzeczy pod gołym niebem. Mycie samochodu też będzie syzyfową pracą, więc lepiej przeczekać.

– Wczoraj myłam samochód, a dzisiaj rano był znów cały pokryty piaskiem, jakbym właśnie wróciła z rajdu Dakar. Początkowo myślałam, że to pyłki z kwitnących roślin, ale to niemożliwe żeby w tak krótkim czasie taka warstwa się osadziła – pisała w korespondencji z nami nasza Czytelniczka.

,,Na zachodzie kraju po ustąpieniu opadów, a na wschodzie przed ich nadejściem, mamy szansę na ujrzenie zachodu słońca pełnego bardzo intensywnych barw. To będzie efekt załamywania się promieni świetlnych na drobinach pyłu znad Sahary. Niebo i chmury przybiorą złowieszcze kolory, które będą bardzo fotogeniczne – informuje Łukasz Mielczarek, meteorolog TwojaPogoda.pl

Fot. Kinga Nikiel-Bielak/ 
Iwona Kamieńska
Źródło. TwojaPogoda.pl

 

 

MAGIK MAŁA
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

[mailpoet_form id="1"]