Nie 12, a 23 gminy dostaną pieniądze na budowę tężni solankowych. Ten sam ,,tort” podzielony na mniejsze kawałki

Nie 12, a 23 gminy dostaną pieniądze na budowę tężni solankowych. Ten sam ,,tort” podzielony na mniejsze kawałki

Tężnie solankowe

Pieniądze na budowę tężni solankowych trafią jednak nie do 12, a do 23 gmin. To oznacza, iż ta sama pula pieniędzy, czyli 2,5 mln złotych zostanie podzielona pomiędzy większą ilość beneficjentów, a co za tym idzie – dofinansowania będą mniejsze, niż się tego spodziewano.

W połowie czerwca marszałek Witold Kozłowski podał informację, że 12 gmin województwa małopolskiego otrzyma dofinansowanie na budowę ogólnodostępnych i nieodpłatnych tężni solankowych. Pieniądze miały otrzymać m.in: Iwkowa, Libiąż, Nowy Sącz, Skrzyszów, Sułoszowa, Gmina Szczucin, Szerzyny, gm. Tarnów, m. Tarnów, Wadowice i Zakliczyn. Zarząd Województwa Małopolskiego wprowadził autopoprawkę do uchwały dotyczącej ,,Małopolskich tężni solankowych” i tym samym zdecydował, iż pomoc finansowa trafi do większej ilości gmin.

W tym roku wsparcie otrzymają m.in. gminy: Alwernia, Bobowa, Dąbrowa Tarnowska, Iwkowa, Libiąż, Korzenna, Skrzyszów, Stary Sącz, Sułoszowa, Szczucin, Szerzyny, Tarnów, Trzebinia, Wadowice, Zakliczyn oraz miasta: Gorlice, Nowy Sącz i Tarnów.

,,W projekcie uchwały pomoc miało uzyskać 12 gmin (w tym miasta Nowy Sącz i Tarnów). Po wprowadzeniu przez Zarząd Województwa autopoprawki pomoc zostanie skierowana do 23 gmin, ale niestety kosztem pozostałych. Miasta Nowy Sącz i Tarnów miały otrzymać kwoty po 238 705,25 zł, ale otrzymają po 124 783,40 zł. Stwierdziłem, że takie działanie nie jest „eleganckie” i musimy w przyszłym roku unikać takich sytuacji. W tej sprawie wsparła mnie też koleżanka radna Marta Mordarska” – relacjonował tuż po zakończeniu obrad Piotr Lachowicz, radny sejmiku pochodzący z Sądecczyzny.

Nabór wniosków do projektu rozpoczął się 4 maja i trwał 20 dni. Jak zaznaczał wówczas wicemarszałek małopolski Łukasz Smółka, głównym celem projektu jest poprawa zdrowia mieszkańców Małopolski. Tężnie solankowe mają być również ,,magnesem na turystów”.

,,Korzystanie z dobrodziejstw tężni wzmacnia też układ nerwowy i cały organizm. Małopolskie Tężnie Solankowe stworzą szansę na przyjemne, atrakcyjne spędzenie czasu na świeżym powietrzu. To niezwykle ważne, zwłaszcza teraz, gdy wszyscy tak dotkliwie odczuwamy skutki społecznej izolacji i pandemii koronawirusa” – zaznaczał wicemarszałek Smółka.

Jak zaznacza marszałek Witold Kozłowski wszechobecny stres, tempo życia, skażenie środowiska mają negatywny wpływ nie tylko na ogólne samopoczucie, ale przede wszystkim bezpośrednio na nasze zdrowie.

,,Wiemy jak bardzo potrzebne są dzisiaj na mapie Małopolski miejsca, w których mieszkańcy będą mogli odpocząć, zrelaksować się, zdrowo spędzić czas na łonie natury. Tak narodził się pomysł na dofinansowanie budowy Małopolskich Tężni Solankowych” – dodał marszałek Kozłowski.

Fot. Urząd Wojewódzki w Krakowie 

WYBORY 2024

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama