Nawojowa: nowi właściciele Pałacu Stadnickich zapowiadają remont i udostępnienie włości przodków turystom

Jadąc z Nowego Sącza do Krynicy – Zdroju drogą nr 75, przejeżdżając przez Nawojową w kierunku Żeleźnikowej, nie sposób nie zauważyć po lewej stronie na skarpie okazałej budowli, która wyłania się zza drzew. To pochodzący z XIX wieku pałac Stadnickich. Po wielu skomplikowanych kolejach losu majątek zwrócono prawowitym właścicielom. Stało się to w grudniu 2013 roku. Potomkowie rodu Stadnickich mają ambitne plany remontu obiektu, a w przyszłości -udostępnienia go zwiedzającym. 

wsb3

Pałac położony przy ulicy Zamkowej 1 w Nawojowej pochodzi z przełomu XVI i XVII wieku. Inicjatorem jego budowy był Piotr Nawojowski, jeden z pierwszych właścicieli Nawojowej. Potem dwór przechodził w ręce burgrabiego krakowskiego Grzegorza Branickiego i rodu Lubomirskich. W 1799 roku pałac nabył hrabia Franciszek Stadnicki, który nadał budowli obecny kształt.

W czasie II wojny światowej pałac był siedzibą wojsk niemieckich. W 1945 roku budowlę przejęło państwo. Od roku 1982 siedzibę miało tam Państwowe Technikum Hodowlane, a ostatnio – Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

W grudniu 2013 roku klucze do pałacu zostały zwrócone prawowitym właścicielom majątku: rodzinie Stadnickich i Mańkowskich.

-Docelowo chcemy, by działała tu fundacja, która będzie służyć regionowi i całej Małopolsce – mówi Andrzej Stadnicki.

Właściciele pałacu planują remont już w przyszłym roku. Koszty oszacowali na kwotę ok. 36 mln zł. Po rewitalizacji pałac będzie udostępniony do zwiedzania. Gospodarze zapowiadają współpracę z wszelkimi instytucjami kultury, szczególnie sądeckimi.

Chcą ulokować w zabytkowych murach  Dom Pracy Twórczej, w którym możliwe będzie organizowanie konferencji naukowych, spotkań artystycznych, plenerów, warsztatów literackich.

Kolejny elementem rewitalizacji ma być stworzenie centrum konferencyjno-naukowo-biznesowego, w skład którego wejdą hotel, restauracja oraz herbaciarnia.

Fot. Agnieszka Małecka, strona www.palacwnawojowej.pl 

MAGIK MAŁA
ZESZYTYBOBO
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

[mailpoet_form id="1"]