Nawojowa: nowi właściciele Pałacu Stadnickich zapowiadają remont i udostępnienie włości przodków turystom

Nawojowa: nowi właściciele Pałacu Stadnickich zapowiadają remont i udostępnienie włości przodków turystom

Jadąc z Nowego Sącza do Krynicy – Zdroju drogą nr 75, przejeżdżając przez Nawojową w kierunku Żeleźnikowej, nie sposób nie zauważyć po lewej stronie na skarpie okazałej budowli, która wyłania się zza drzew. To pochodzący z XIX wieku pałac Stadnickich. Po wielu skomplikowanych kolejach losu majątek zwrócono prawowitym właścicielom. Stało się to w grudniu 2013 roku. Potomkowie rodu Stadnickich mają ambitne plany remontu obiektu, a w przyszłości -udostępnienia go zwiedzającym. 

Pałac położony przy ulicy Zamkowej 1 w Nawojowej pochodzi z przełomu XVI i XVII wieku. Inicjatorem jego budowy był Piotr Nawojowski, jeden z pierwszych właścicieli Nawojowej. Potem dwór przechodził w ręce burgrabiego krakowskiego Grzegorza Branickiego i rodu Lubomirskich. W 1799 roku pałac nabył hrabia Franciszek Stadnicki, który nadał budowli obecny kształt.

W czasie II wojny światowej pałac był siedzibą wojsk niemieckich. W 1945 roku budowlę przejęło państwo. Od roku 1982 siedzibę miało tam Państwowe Technikum Hodowlane, a ostatnio – Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

W grudniu 2013 roku klucze do pałacu zostały zwrócone prawowitym właścicielom majątku: rodzinie Stadnickich i Mańkowskich.

-Docelowo chcemy, by działała tu fundacja, która będzie służyć regionowi i całej Małopolsce – mówi Andrzej Stadnicki.

Właściciele pałacu planują remont już w przyszłym roku. Koszty oszacowali na kwotę ok. 36 mln zł. Po rewitalizacji pałac będzie udostępniony do zwiedzania. Gospodarze zapowiadają współpracę z wszelkimi instytucjami kultury, szczególnie sądeckimi.

Chcą ulokować w zabytkowych murach  Dom Pracy Twórczej, w którym możliwe będzie organizowanie konferencji naukowych, spotkań artystycznych, plenerów, warsztatów literackich.

Kolejny elementem rewitalizacji ma być stworzenie centrum konferencyjno-naukowo-biznesowego, w skład którego wejdą hotel, restauracja oraz herbaciarnia.

Fot. Agnieszka Małecka, strona www.palacwnawojowej.pl 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Nowel

Kiedy zobaczysz ten film na pewno zagłosujesz na Ewę Novel 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

GENIALNI LOKALNI GLOBALNI

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.