Najmłodsza Polka, która zdobyła Kilimandżaro mieszka w Łącku

Najmłodsza Polka, która zdobyła Kilimandżaro mieszka w Łącku

Lualeni ma 11 lat i mieszka w Zagorzynie, w gminie Łącko. Z grona rówieśników wyróżnia ją nie tylko nietypowe imię, ale także niezwykłe zainteresowania i osiągnięcia. Lualeni Elektra Mozdyniewicz figuruje choćby w Biurze Rekordów, jako najmłodsza Polka, która zdobyła górę Kilimandżaro.

Dziewczynka dokonała niezwykłego osiągnięcia mając dokładnie 10 lat i 6 miesięcy. Kilimandżaro to najwyższa góra Afryki, a szczyt Uhuru na wulkanie Kibo, na który wspięła się Lualeni, ma wysokość 5895 metrów n.p.m. Warto dodać, że dziewczynka dostała się tam, korzystając z trudniejszej trasy – Drogi Machame Route zwanej „Whisky Route”.

W zasadzie nie było żadnych specjalnych, większych przygotowań. Może przez to, że Lualeni jest osobą ruchliwą i uprawiającą rożne sporty, więc fizycznie była przygotowana – zdradza Eliza Mozdyniewicz, mama 11-latki.

Jeśli chodzi o przygotowania finansowe, to trwały u niej od zawsze. „Świnkę skarbonkę” napełniała całe swoje życie – śmieje się pani Eliza.

Osiągnięcie małej Polki zostało oczywiście odpowiednio udokumentowane. Jej wiek oraz fakt dotarcia na szczyt w dniu 24 stycznia 2017 potwierdził naczelnik Parku Narodowego Kilimandżaro, a także dyrektor generalny Zarządu Parków Narodowych w Tanzanii.

Jak się okazuje, ochota na zdobycie Kilimandżaro była już wcześniej, ale Lualeni musiała poczekać aż skończy 10 lat – dopiero wtedy mogła legalnie wejść na szczyt. Do tamtego momentu udało się jej jednak zdobyć Fudżi zimą, a w wieku 6 lat – Rysy i potem całą Orlą Perć oraz inne polskie szczyty. Lualeni była już także na masywie Mont Blanc w Alpach i na Górze Waszyngtona w USA. Do tej pory dziewczynka odwiedziła już około dwadzieścia państw, ale jej największym marzeniem jest wizyta we wszystkich krajach świata.

Więcej o niezwykłych zainteresowaniach Lualeni, jak choćby jej pasji do sportów ekstremalnych oraz miłości do zwierząt i muzyki, będziecie mogli przeczytać w najbliższym, świątecznym wydaniu Dobrego Tygodnika Sądeckiego.

fot. archiwum Lualeni Mozdyniewicz

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about przygotowania Ewy Novel do finału Szansy na sukces

Nowy rozdział w życiu Ewy Novel 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.