„Na szali jest nasza przyszłość”. Młodzież manifestowała na nowosądeckim rynku

„Na szali jest nasza przyszłość”. Młodzież manifestowała na nowosądeckim rynku

Dziś (10 grudnia) rozpoczyna się szczyt Rady Europejskiej, podczas którego poruszone zostaną kwestie dotyczące zagrożeń związanych ze zmianami klimatu. Aktywiści i aktywistki z całej Polski wyszli wczoraj na ulice miast, apelując m.in. o to, by „polski rząd nie blokował swoim wetem koniecznego wzrostu ambicji klimatycznych Unii Europejskiej”. W te działania włączyły się także osoby z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego w Nowym Sączu.

Manifestacja na nowosądeckim rynku

Demonstracja zorganizowana przez sądecki MSK przybrała nieco inną formę, niż manifestacje odbywające się w innych polskich miastach. Aktywiści oraz aktywistki spotkali się na sądeckim rynku, gdzie utworzyli łańcuch dla klimatu. Pod świątecznymi drzewkami złożyli swoje transparenty jako symboliczne kartki świąteczne.

Wydarzenie, ze względu na epidemię koronawirusa i „zagrożenie wynikające z obserwowanych w ostatnim czasie działań policji w naszym kraju” nie było zapowiadane publicznie, jak to było do tej pory.

Solidaryzujemy się w ten symboliczny sposób z naszymi przyjaciółmi i przyjaciółkami z ruchów klimatycznych w innych miastach Polski i dołączamy się do apelu młodego pokolenia o nie wetowanie naszego prawa do przyszłości!  Nie chcemy, by o naszym losie zadecydowało weto Polski, będące wynikiem zakulisowych rozgrywek – zaznaczają osoby z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego w Nowym Sączu.

Na szali jest nasza przyszłość

Domagamy się ambitnych działań, pozwalających osiągnąć określony w Porozumieniu Paryskim cel nie przekroczenia progu wzrostu średniej temperatury na świecie powyżej 1.5°C. Głos nauki zaznacza także, że proponowany cel zredukowania emisji o 55% dalej jest niewystarczający i nie odpowiada zagrożeniu. Apelujemy, aby Unia Europejska postępowała zgodnie z zaleceniami wypływającymi ze stanowiska nauki, a polski rząd nie blokował swoim vetem koniecznego wzrostu ambicji klimatycznych UE – podkreślają aktywiści i aktywistki.

Dzisiejszy szczyt Rady Europejskiej, w którym wezmą udział przywódcy oraz przywódczynie wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej, to nie jedyny powód, dla którego odbyły się wczoraj manifestacje. 12 grudnia minie bowiem pięć lat od podpisania tzw. Porozumienia Paryskiego.

Przystąpiło do niego 190 państw, zobowiązując się tym samym do ograniczenia globalnego ocieplenia do wartości poniżej 2°C i utrzymania go na poziomie 1.5°C (więcej informacji o Porozumieniu Paryskim można znaleźć TUTAJ).

Mimo, że na szali jest nasza przyszłość, rządy państw Unii Europejskiej, a w tym Polski dalej nie podjęły wystarczających kroków w stronę neutralności klimatycznej. Tempo zmian polityczno-gospodarczych było i dalej jest zdecydowanie niewystarczające, aby osiągnąć powyższy cel – zaznaczają osoby z nowosądeckiego MSK.

fot. Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Nowym Sączu

WYBORY 2024

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama