Myślisz o wcześniejszej emeryturze? Sprawdź, czy ci się opłaca

Od 3 lipca, we wszystkich jednostkach i oddziałach ZUS-u w całej Polsce pojawiła się nowa usługa czyli tzw. doradca emerytalny. To odpowiedź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na zmianę przepisów emerytalnych, która nastąpi 1 października tego roku. Doradcy przyjmują interesantów na Salach Obsługi Klientów, zaś w samym Nowym Sączu jest ich trzech.

Renault2

- Doradca emerytalny wytłumaczy na czym polegają nowe emerytury i jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać emeryturę na nowych zasadach – mówi Bożena Bielawska, reprezentująca rzecznika regionalnego ZUS-u w Małopolsce. – Podpowie on także, czy korzystniej jest przejść na emeryturę  już teraz, czy może raczej poczekać z tą decyzją dłużej i jeszcze popracować.

Doradca, dzięki tzw. kalkulatorowi emerytalnemu, może również wyliczyć naszą hipotetyczną emeryturę. – Jeśli zdecydujecie się państwo złożyć wniosek emerytalny, doradca pomoże go wypełnić, jak również skompletować dokumenty potrzebne do przyznania świadczenia emerytalnego – informuje Bożena Bielawska

W całej Małopolsce funkcjonuje 24 doradców. W Nowym Sączu trzech, zaś w podległych mu inspektoratach czyli w Limanowej, Gorlicach i w Nowym Targu pracuje po 2 doradców. Przyjmują petentów na Salach Obsługi Klientów w poniedziałki od godz. 8.00 do 18.00, natomiast od wtorku do piątku w godz. od 8.00 do 15.00.

Aby skontaktować się z doradcą emerytalnym wystarczy przyjść do oddziału ZUS-u pobrać numer w biletomacie i zgłosić się do stanowiska doradcy. Można również skorzystać z platformy usług elektronicznych i poprzez tą platformę umówić się z doradcą na konkretny dzień i godzinę.

Aby skorzystać z usług doradcy należy posiadać przy sobie dowód osobisty. Dobrze także zaopatrzyć się w takie dokumenty jak chociażby decyzja o kapitale początkowym, świadectwa pracy, legitymacje ubezpieczeniowe czy wojskowe. Ułatwią one doradcy wyliczyć naszą hipotetyczną emeryturę.

fot.dts24.pl

WIŚMAŁA2020

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.