Morsowanie. Remedium na niedobory słońca

Rozmowa z sądeczaninem Andrzejem Tokarzem, ultramaratończykiem, mówcą motywacyjnym i… morsem


– Ostatnio w mediach sporo mówiło się o morsowaniu, niestety nie zawsze w dobrym kontekście. Brawura, która towarzyszy niektórym przy uprawianiu tej aktywności, niszczy opinię na temat przecież dobrej i zdrowej praktyki, jaką jest zanurzanie się w lodowatej wodzie. Jak zatem bezpiecznie zacząć morsowanie?
– Zasady są bardzo proste. Pierwszą i podstawową jest, że nigdy nie morsujemy samemu. Większość wypadków, do których nawiązujesz, jest wynikiem popełniania tego błędu, a także brawury. Dlatego druga zasada brzmi – nie nastawiamy się na bicie rekordów. A już na pewno nie przy pierwszym morsowaniu. Jeżeli jesteśmy zdecydowani, że chcemy zacząć tę aktywność, to na pierwszy raz wystarczy nam kilka, kilkanaście sekund zanurzenia.

– Jedni morsują w czapkach i rękawiczkach, inni bez. Po tym rozpoznać, kto dopiero zaczyna?
– Ile morsów, tyle technik. Czapka czy rękawiczki wcale nie znaczą, że ktoś jest początkujący. Kolejna zasada brzmi bowiem – do wody wchodzimy tylko wtedy, gdy czujemy, że jest nam ciepło. Nie należy wchodzić zmarzniętym. Warto więc przed wejściem do wody zrobić rozgrzewkę, kilka przysiadów, krążenie rąk. Jeśli komuś cieplej w czapce, niech ją założy. Na pierwsze morsowanie polecam mieć na sobie czapkę i rękawiczki i zanurzyć się po pas. Organizm powinien powoli się adoptować. Polecam też w domu podczas kąpieli, na koniec mycia brać zimny prysznic. To też pozwoli przygotować się do morsowania. Jeśli jeszcze miałbym coś doradzić osobom, które po raz pierwszy chcą wejść do zimnej wody, to przed samym zanurzeniem, kiedy już stoimy w stroju kąpielowym, nie należy się zastanawiać. Im dłużej rozmyślamy: „Wejść, nie wejść”, tym gorzej dla nas. Po prostu, żwawym krokiem wchodzimy do wody, a później równie szybko, po wyjściu z niej należy się wytrzeć ręcznikiem i założyć suche ubrania.
– Jak często morsować? (…)

To tylko fragment rozmowy. Całość w specjalnym wydaniu DTS Zdrowie:

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.