Mieszkanie dla studenta w Krakowie. Najlepsze dzielnice

Mieszkanie dla studenta w Krakowie. Najlepsze dzielnice

Mieszkanie dla studenta w Krakowie

Odległość od uczelni czy cena? Jakie aspekty brać pod uwagę, wybierając mieszkanie na czas studiów? Przedstawiamy najlepsze dzielnice studenckie w Krakowie!

Kraków znany jest nie tylko jako miasto Królów Polski, ale także siedziba najstarszego uniwersytetu. Współcześnie stanowi jeden z najważniejszych i największych ośrodków akademickich w kraju. Według danych GUS (31 grudnia 2022) tylko w roku akademickim 2022/2023 kształciło się tu 1223,6 tys. osób, co nie pozostaje bez wpływu na lokalny rynek nieruchomości. Wielu studentów korzysta z burs i akademików. Część zdecyduje się jednak na wynajem mieszkania, a jeszcze inni, często w porozumieniu z rodzicami, nabywają nieruchomość na własność. Jakie są najlepsze dzielnice dla studentów w Krakowie? Przedstawiamy krótki przegląd i radzimy, gdzie szukać mieszkania.

Krowodrza

V dzielnica Krakowa graniczy ze Starym Miastem od południowo-wschodniej strony. W skład Krowodrzy wchodzi Cichy Kącik, Krowodrza, Łobzów, Nowa Wieś, Miasteczko Studenckie AGH i Czarna Wieś. Znajduje się tu Miasteczko Studenckie AGH, Uniwersytet Pedagogiczny, część wydziałów Politechniki Krakowskiej i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dzielnica jest także siedzibą Wyższej Szkoły Zarządzania i Biznesu. Pobliskie Błonia i Park Jordana stwarzają idealne warunki do biegania, jazdy na rolkach i biegania. Liczne kluby studenckie i przestrzenie festiwalowe koncentrują wieczorne życie studenckie. Nic dziwnego, że ogłoszenia mieszkań na wynajem Kraków w tej dzielnicy cieszą się największą popularnością. Według danych portalu Gethome średnia cena najmu kawalerki w tej dzielnicy to około 3 tys. zł. Wielu studentów decyduje się więc na wynajem większego mieszkania i współdzielenie kosztów.

Bronowice

Bronowice graniczą z Krowodrzą i Azorami. Dzielnica jest świetnie skomunikowana z centrum za pomocą szybkiego tramwaju, dzięki czemu dojazd na uczelnię lub na Rynek nie zajmuje zwykle więcej niż 15 minut. Dzielnica sąsiaduje z wydziałami UJ i AGH. Znajdują się tu także kluby studenckie, kawiarnie i dyskoteki. Do Bronowic należą Bronowice Małe, Osiedle Rydla, Osiedle Bronowickie, Mydlniki, Osiedle Widok Zarzecze oraz Osiedle Bronowice Nowe. Architekturę dzielnicy w przeważającej części stanowi zabudowa wielomieszkaniowa, w tym nowoczesne osiedla deweloperskie. W dalszej części krajobraz zmienia się na podmiejski, ustępując miejsca domom jednorodzinnym. Duża ilość zielonych terenów rekreacyjnych i ścieżek rowerowych zachęca do uprawiania sportu. Na terenie dzielnicy znajdują się także liczne siłownie i centra fitness. Cena najmu jednopokojowego mieszkania to około 2 tys. zł.

Ruczaj

Kolejną dzielnicą w naszym zestawieniu jest Ruczaj. Dzielnica, będąca częścią Dębników, dopiero kilka lat temu zyskała na większym znaczeniu wśród studentów, co ma związek z budową nowego kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na terenie dzielnicy znajduje się m.in. Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej, Chemii i Matematyki. Stopniowo przeprowadzają się także inne wydziały z centrum. Dzielnica w przeważającej części składa się z zabudowy wielomieszkaniowej. Tzw. Ruczaj Zaborze to bloki z wielkiej płyty, podczas gdy na Nowym Ruczaju dominują inwestycje deweloperskie. Dzielnica nabiera na znaczeniu, co ma także odbicie w cenach nieruchomości. Nie są one jeszcze tak wysokie, jak w centrum, ale stopniowo zyskują na wartości. Mieszkanie na Ruczaju można także łatwo wynająć. Te dwa argumenty sprawiają, że wiele osób, w tym studentów lub ich rodziców przegląda także oferty kawalerek na sprzedaż Kraków Gethome.

Grzegórzki

Grzegórzki to nieco spokojniejsza dzielnica położona na południowym wschodzie Krakowa. Mieszkający tu studenci mogą liczyć na dobry dojazd do najważniejszych wydziałów oraz atrakcyjne ceny najmu. To świetny wybór dla studentów AWF oraz Akademii Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Liczne tereny zielone m.in. bulwary na Dąbiu i Park Lotników stwarzają świetne możliwości do rekreacji i uprawiania sportów. Na terenie dzielnicy znajduje się wiele sklepów, w tym sieć popularnych dyskontów.

Podgórze i Kazimierz

Te dwie zabytkowe dzielnice zlokalizowane po przeciwstawnych stronach Wisły to doskonała propozycja dla osób, które chcą poczuć wyjątkowy klimat Krakowa. W zabudowie dominują XIX-wieczne kamienice, w których znajdują się przestronne mieszkania wielopokojowe – idealne dla większej grupy mieszkańców. Odległość od Rynku to zaledwie kilkanaście minut spacerem, a ceny najmu są nieco bardziej przystępne niż w ścisłym obrębie Starego Miasta. To właśnie tutaj koncentruje się życie kulturalne Krakowa. Szukając mieszkania na wynajem lub w celu zakupu, warto zwrócić uwagę na rodzaj ogrzewania i stan stolarki okiennej.

Czyżyny

Nasze zestawienie zamykają Czyżyny. To stosunkowo nowa dzielnica Krakowa zlokalizowana między Nową Hutą a Rondem Mogilskim. Na terenie Czyżyn znajduje się kampus Politechniki Krakowskiej oraz Akademii Wychowania Fizycznego. Do wyboru tej dzielnicy zachęcają korzystne ceny mieszkań oraz doskonała komunikacja z centrum za pomocą tramwaju i licznych ścieżek rowerowych. Studenci mają do dyspozycji bogatą infrastrukturę handlowo-usługową oraz obiekty rekreacyjne jak TAURON Arena Kraków czy Lotnisko Rakowice-Czyżyny.

Artykuł partnera

Przeczytaj również:

wsb nlu

Zacznij studia od lutego z WSB-NLU. Otwarto nowe grupy dzięki czemu zdążysz się jeszcze zapisać!