Miasto sprzedało 22% Sądeckich Wodociągów. Prezydent chce, by te 30 milionów zasiliło fundusz budowy stadionu Sandecji

Miasto sprzedało 22% Sądeckich Wodociągów. Prezydent chce, by te 30 milionów zasiliło fundusz budowy stadionu Sandecji

Wczoraj (11 stycznia) prezydent Ryszard Nowak wraz z prezesem Sądeckich Wodociągów podpisali w Warszawie umowę pomiędzy Polskim Funduszem Rozwoju, a Nowym Sączem (i resztą udziałowców). Tym samym wspólnicy ,,pozbyli się ” 22% udziałów w spółce Sądeckie Wodociągi za około 40 mln zł. Prezydent  Nowego Sącza przyznał, że chce aby te pieniądze były przeznaczone na budowę stadionu Sandecji.

– Nie będę ukrywał, że moim celem była i jest budowa stadionu Sandecji i mam nadzieję, że do tego doprowadzę. Jesteśmy bardzo blisko, mamy możliwości finansowe oraz możliwości wsparcia z Ministerstwa Sportu. Natomiast te pieniądze nie są znaczone, możemy je przeznaczyć na to, co uważamy dla nas za stosowne – stwierdził prezydent Ryszard Nowak podczas dzisiejszej konferencji prasowej.

Polski Fundusz Rozwoju uruchomił Fundusz Inwestycji Samorządowych, a w jego ramach Pakiet dla Miast Średnich. Nowy Sącz wraz z Nawojową, Starym Sączem, Kamionką Wielką i Korzenną podpisał pierwszą w kraju tego typu umowę.

Jesteśmy pionierami i mam nadzieję, że w nasze ślady pójdą inne samorządy, bo to jest naprawdę szansa na rozwój małych i średnich miast – mówi prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak. – Nie będę ukrywał, że to pół roku ciężkiej pracy, i to zarówno z naszej strony, jak i ze strony Ministerstwa i Polskiego Funduszu Rozwoju. Jestem naprawdę zbudowany tym, że  potrafiliśmy w tak krótkim czasie przetrzeć nowe szlaki do finansowania samorządów i że to będzie kontynuowane.

Za sprzedane udziały do kasy miasta wpłynie około 30 mln złotych, do budżetu pozostałych samorządów, a więc: Nawojowej, Starego Sącza, Kamionki Wielki i Korzennej – około 8 milionów. PFR stał się zatem udziałowcem Sądeckich Wodociągów, a od 2023 roku miasto ze swoich środków ma zamiar sukcesywnie wykupywać ,,utraconą” część. Władze Nowego Sącza zapewniają, iż nie odbędzie się to kosztem podwyżki za wodę, czy ścieki. Obecnie miasto posiada 58 procent udziałów w spółce i nadal do niego należy decydujący głos w jej sprawie.


Fot. UM Nowy Sącz

  

 

 

 

Share on twitter
Share on facebook