Meble drewniane palisander są wciąż jednymi z najpopularniejszych w wystroju wnętrz

Meble drewniane palisander są wciąż jednymi z najpopularniejszych w wystroju wnętrz

Meble z palisandru były jednymi z pierwszych, wytwarzanych w okresie kolonialnym. Co sprawia, że meble palisander są wciąż jednymi z najpopularniejszych w wystroju wnętrz? Przybliżamy to egzotyczne drewno.

Skąd pochodzi palisander?

Palisander indyjski (zwany także drzewem różanym) to wyjątkowe drzewo występujące przede wszystkim w Indiach, a także w tropikalnych rejonach Ameryki Południowej, Afryki czy na Madagaskarze. To gatunek egzotycznego drewna, które jako jedno z pierwszych trafiło na rynek europejski w trakcie rozkwitu stylu kolonialnego w XIX wieku. Drzewa palisandru rosną powoli — dopiero po 100 latach wzrostu osiągają wysokość około 25 metrów. Od wielu wieków jest wykorzystywane do produkcji mebli. Aktualnie drewno palisandru znajduje się na liście gatunków chronionych CITES, a jego wycinka podlega ścisłym regulacjom tak, aby kontynuacja indyjskiego rzemiosła nie zagrażała środowisku. Decydując się na meble drewniane z palisandru z oferty Indian Meble, masz pewność, że pochodzą jedynie z legalnych plantacji.

„Palisander charakteryzuje się nieregularnym, ciekawym usłojeniem i licznymi sękami”

Jak wygląda drewno palisander? 

Drewno z drzewa palisander charakteryzuje się nieregularnym, ciekawym usłojeniem i licznymi sękami. Dzięki bogatemu rysunkowi drewna proste w formie meble palisander najlepiej eksponują piękno tego wyjątkowego surowca. Jaki kolor mają meble z palisandru? Kolor drewna palisandru zależy od odmiany drzewa. Najczęściej spotykaną barwą jest hebanowa i ciemnobrązowa. Ta unikalna, wyróżniająca się od europejskiego drewna barwa wpada w odcienie czekolady, wiśni, złota czy miodu. Na powierzchni drewna występują ciemniejsze pasma i smugi, które nadają surowcowi głębi i trójwymiarowości. Drewno palisandrowe wyróżnia się oleistą i chropowatą fakturą, która sprawia, że meble drewniane z palisandru dostarczają użytkownikom dodatkowych wrażeń sensorycznych — oddziałują nie tylko na zmysł wzroku, ale i dotyk.

Meble z palisandru — dlaczego warto?

Meble drewniane z palisandru mają kilka szczególnych cech, które wynikają z wyjątkowych właściwości palisandru indyjskiego. Dlaczego warto wybrać meble z tego egzotycznego drewna?

  • Mają niepowtarzalny styl. Meble z palisandru (np. drewniana witryna kolonialna, drewniane biurko kolonialne, indyjska drewniana biblioteczka) wyróżnia elegancki i bogaty wygląd. Doskonale sprawdzą się w reprezentacyjnych przestrzeniach typu gabinet czy biuro nadając im ekskluzywnego charakteru. Meble drewniane palisander (np. indyjska drewniana szafa, indyjska szafka nocna, indyjska drewniana komoda) w pomieszczeniach użytkowych takich jak salon czy sypialnia dodadzą wnętrzu szykowności.
  • Są wytrzymałe. Czy palisander to twarde drewno? Palisander to jedno z najtwardszych gatunków drzew. Drewno, z którego powstają meble palisander, cechuje wyjątkowa trwałość oraz odporność na ścieranie i zarysowania. To sprawia, że meble drewniane z palisandru będą służyły użytkownikom wiele lat i są świetną inwestycją. Z tego wytrzymałego drewna konstruowane są meble, który znoszą obciążenia i stanowią bezpieczną podporę dla ich użytkowników (np. indyjskie drewniane łóżko, indyjskie drewniane lustro, stół drewniany zen palisander).
  • Są uniwersalne. Meble z palisandru w prostych i geometrycznych formach najlepiej prezentują piękno naturalnego drewna egzotycznego. Wyjątkowość usłojeń drewna palisandru nie potrzebuje zbędnych ozdobników. Tym samym większość z palisandrowych mebli pasuje do nowoczesnych wnętrz. Z uwagi na brak charakterystycznych motywów czy zdobień, meble drewniane z palisandru nie są z góry określone i przypisane do jednego stylu.

Źródło: https://www.indianmeble.pl/meble-drewiane-palisander

Partnerzy polecają również: https://www.dts24.pl/polkotapczan-wygodne-lozko-idealne-do-niewielkiej-przestrzeni/

Share on twitter
Share on facebook

Jesteś tegorocznym maturzystą ? Chcesz zostać prawnikiem lub chcesz poszerzyć swoje umiejętności w zakresie prawa ? Ten materiał jest dla Ciebie

WAŻNE !

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama