Marcin Kaletka – kandydat III edycji Rankingu GLG

Marcin Kaletka – kandydat III edycji Rankingu GLG

Urodził się w Limanowej w 1986 r. Saksofonista, kompozytor oraz pedagog, absolwent instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Frost School of Music, University of Miami, USA. Od 2014 r. wykładowca na Akademii Muzycznej w Katowicach.

Osiągnięcia, w tym szczególnie w roku 2020

Zdobywca wielu nagród na festiwalach oraz konkursach jazzowych w kraju i zagranicą. Współpracuje ze znanymi postaciami polskiej oraz zagranicznej sceny jazzowej, takimi jak m.in: Piotr Wojtasik, Eryk Kulm, Aga Zaryan czy Piotr Wyleżoł. Marcin jest równocześnie liderem zespołu Marcin Kaletka Quartet oraz współtwórcą formacji Szczypka/Kaletka Quintet. Na swoim koncie ma również nagranie trzech albumów jazzowych z zespołem Wierba & Schmidt Quintet„Maya” (2009), „Live in Getxo” (2010), „Black Monolith” (2011) oraz płyty z wokalistą Wojciechem Myrczkiem „We’ll Be Together Again” (2010). W 2020 r. ukazała się płyta „Weband – Cavatia Session” (Art Evolution Rec.) polskiej supergrupy pod wodzą pianisty Piotra Wyleżoła, gdzie gra również Marcin Kaletka. Płyta uznana za jedną z najlepszych w 2020 roku przez magazyn Jazz Forum.

Z Sądecczyzną wiąże mnie

Są to moje rodzinne strony (Łukowica). W Nowym Sączu uczęszczałem do II Liceum Ogólnokształcącego oraz Szkoły Muzycznej II stopnia.

Hobby i ciekawostki z życia prywatnego i zawodowego

Hobby – astrofizyka, neurobiologia, szachy, squash oraz nauka języka chińskiego.

Przejdź do GŁOSOWANIA PUBLICZNOŚCI.

Fot. Arch. Marcina Kaletki