Luzowanie obostrzeń na wakacje. Sprawdź, co się zmieni

Luzowanie obostrzeń na wakacje. Sprawdź, co się zmieni

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego ogłoszono, jakie zmiany w obostrzeniach czekają nas w najbliższych tygodniach. Jest też dobra informacja dla osób, które w pełni się zaszczepią.

Od 13 czerwca będzie obowiązywał nowy limit osób w świątyniach. Połowa miejsc będzie mogła być zajęta – obecny limit to 1 osoba na 15 metrów kwadratowych. Co więcej, dozwolona będzie sprzedaż i spożywanie jedzenia i picia na koncertach, w kinach, teatrach i innych instytucjach kultury.

Kolejne zmiany nadejdą 26 czerwca:

  • na siłowniach, w klubach fitness, kasynach, placówkach pocztowych, bibliotekach, obiektach handlowych, na targach, konferencjach, wystawach oraz salach zabaw – limit osób 1 osoba na 10 m²;
  • limit zajętych miejsc w obiektach kultu religijnego będzie wynosił 75%;
  • otwarcie klubów i dyskotek – z ograniczeniami do 150 osób;
  • zgromadzenia – maksymalnie do 150 osób; taki sam limit obowiązywać będzie w przypadku imprez i spotkań organizowanych na świeżym powietrzu, w lokalach czy wydzielonych strefach gastronomicznych;
  • 100-procentowe obłożenie w transporcie zbiorowym; pasażerowie powinni mieć maseczki zakrywające nos i usta;
  • limit w wesołych miasteczkach to 75% obłożenia;
  • w kinach i teatrach, restauracjach – również obowiązywało będzie ograniczenie do 75% obłożenia;
  • w hotelach i obiektach wypoczynkowych limit także będzie wynosił 75%; co ważne, nie będą do tego wliczane zorganizowane grupy dzieci i młodzieży do lat 12.

Co ważne, osoby w pełni zaszczepione przeciw COVID-19 nie będą wliczane do limitów.

Pandemia niestety się nie zakończyła. Mamy wciąż do czynienia z niebezpiecznymi mutacjami. Proszę o przestrzeganie zasad sanitarnych i szczepienie się, ponieważ coraz więcej krajów Europy wdraża certyfikacje umożliwiającą łatwiejsze przemieszczanie się – zaapelował premier.

fot. zrzut ekranu z transmisji konferencji prasowej
źródło: gov.pl


Czytaj też:

KORONAWIRUS RAPORT – 10 czerwca

Share on twitter
Share on facebook