Liczne zgłoszenia na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa

Liczne zgłoszenia na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa

kmzb

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa cieszy się sporą popularnością wśród mieszkańców naszego regionu. W pierwszej połowie tego roku Sądeczanie nanieśli na nią ponad 1600 zgłoszeń.

Platforma, o której mowa, działa od września 2016 roku. Dzięki niej każdy może wpłynąć na bezpieczeństwo w swojej okolicy. Żeby dokonać anonimowego zgłoszenia, należy wejść na stronę Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa (link znajduje się TUTAJ), zaznaczyć na mapie dane miejsce i wybrać jedną z 27 kategorii zagrożeń.

Z narzędzia należy korzystać w rozsądny sposób, ponieważ każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji. Istotne jest to, że mapa nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112 – zaznacza kom. Justyna Basiaga, Oficer Prasowa KMP w Nowym Sączu.

Zgłoszenia są weryfikowane przez policjantów, którzy sprawdzają wskazane miejsca. Każdy etap działalności mundurowych wiąże się ze zmianą statusu danego zagrożenia. Gdy funkcjonariusze przyjmą zgłoszenie, otrzymuje ono status „weryfikacja”. Następnie zostaje sklasyfikowane jako „potwierdzone” lub „niepotwierdzone”. Gdy zagrożenie zostanie wyeliminowane, uzyska status „potwierdzone (wyeliminowane)”.

W przypadku zgłoszeń potwierdzonych, za eliminację których odpowiadają instytucje pozapolicyjne (np. „niewłaściwa infrastruktura drogowa”), informacja o zagrożeniu zostaje niezwłocznie przekazana odpowiedzialnym instytucjom. W tym przypadku zgłoszenie na KMZB otrzymuje status „potwierdzone (przekazane poza Policję)” – dodaje kom. Justyna Basiaga.

W ciągu ponad 5 lat działań KMZB (do 30 czerwca 2022 roku) Sądeczanie nanieśli na nią w sumie 13 829 zgłoszeń. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy bieżącego roku było to 1 661 zgłoszeń, spośród których potwierdzono 967. Najczęściej potwierdzane typy zagrożeń to: wypalanie traw (86,7%), dzikie wysypiska śmieci (75%), nieprawidłowe parkowanie (73,3%), spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych (67,2%) oraz przekraczanie dozwolonej prędkości (60,7%).

fot. zrzut ekranu ze strony internetowej Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa


Czytaj też:

Uwaga. Będą utrudnienia na limanowskiej drodze powiatowej

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

W Małopolsce przybędzie 8 linii komunikacyjnych. Ile wynosi dofinansowanie i jakie to połączenia?

Play Video about Christian Merli

13 Hill Climb Limanowa. Dwa dni sportowych zmagań na światowym poziomie. Jak przebiegała 13. edycja górskiego wyścigu ?

Temat dnia

Największa w historii gminy Stary Sącz inwestycja – budowa kanalizacji i wodociągów – część I

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.