Łęka: mieszkańcy zaniepokojeni rzekomą budową ,,składowiska”. Wójt: to informacje nieprawdziwe

Mieszkańcy Łęki (Gmina Korzenna) wystosowali do wójta list, w którym wyrazili swój protest przeciwko budowaniu składowiska odpadów, w sąsiedztwie ich domostw. Wójt Leszek Skowron stanowczo zaprzecza, aby taka inwestycja miała powstać, dodatkowo stwierdza, że informacje na temat rzekomej budowy są fałszywe. 

– My, niżej podpisani mieszkańcy wsi Łeka, wyrażamy sprzeciw wobec budowania składowiska odpadów wielkogabarytowych i biodegradowalnych i zobowiązujemy Pana Wójta do wszelkich działań mających nie dopuścić do tej inwestycji. Naszym zdaniem składowisko powinno być budowane z dała od zabudowań mieszkalnych – czytamy w liście mieszkańców do wójta, podpisanym przez ponad dwieście osób.

Wyrazili w nim oburzenie, że o planach dowiedzieli się tak późno i nikt wcześniej nie skonsultował się z nimi w tej sprawie. Podkreślali jednocześnie, iż wójt jako człowiek odpowiedzialny za jakość życia mieszkańców, nie może pozwolić na powstanie składowiska. Nie wyobrażają sobie, by zaistniało ono na działce w centrum wsi.

Wójt Gminy Korzenna oświadczył, że rozpowszechniane informacje o rzekomej budowie składowiska odpadów komunalnych w Łęce są nieprawdziwe.

– Nie tylko nie ma takich planów, ale wręcz realizacja takiego zamierzania nie jest możliwa z formalno-prawnego punktu widzenia. Aktualny plan zagospodarowania przestrzennego nie daje żadnej możliwości realizacji takiego przedsięwzięcia ani w Łęce ani w żadnym innym miejscu na terenie Gminy Korzenna – stanowczo stwierdził.

W oświadczeniu dodał, iż osoby, które rozpowszechniają nieprawdziwe informacje, wprowadzają mieszkańców Łęki w błąd. Wskazał, iż jedynym wiarygodnym źródłem w tej sprawie są pracownicy Urzędu Gminy w Korzennej, a przede wszystkim on sam.

– Jako pełniący funkcję wójta informuję stanowczo, że kwestia składowiska nie znajduje się nie tylko w krótkoterminowych planach, ale w także w żadnym innym dokumencie dotyczącym strategii rozwoju gminy – wyjaśniał.

W Łęce powstanie PSZOK

Wójt tłumaczy mieszkańcom w oświadczeniu, iż w Łęce zaplanowano inwestycję związaną z obowiązkowym dla każdej gminy Punktem Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, o której informował podczas spotkań.

– PSZOK nie jest składowiskiem odpadów i służy mieszkańcom nie do składowania, ale do oddawania jedynie na krótki czas odpadów wyselekcjonowanych takich jak np. plastik, opakowania szklane, czy sprzęt AGD, które następnie odwożone są do zakładów zajmujących się recyklingiem. Nie ma zatem mowy, jak to jest w przypadku składowiska, o gromadzeniu odpadów, których z roku na rok przybywa – zapewnia gospodarz gminy.

Jednocześnie wyjaśnia, iż odpady będą trafiać do szczelnych kontenerów, którymi systematycznie odwożone są do recyklingu. Mieszkańcy będą mogli przywozić swoje odpady codziennie, a nie jak wcześniej – we wskazane dni zostawiać je przy drodze.

– Wymóg posiadania PSZOK przez gminy wynika z obowiązków ustawowych, a niedopełnienie tego obowiązku byłoby złamaniem prawa i groziłoby gminie karami finansowymi – skwitował swoje oświadczenie wójt Leszek Skowron.

Całość listu mieszkańców, znajduje się poniżej.

Fot. Facebook, oficjalny profil
Leszka Skowrona/ pixabay

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.