Dąbrowa. Przy rozładunku ciężarówki wyciekł kwas azotowy

Przy rozładunku samochodu ciężarowego pękł pojemnik z kwasem azotowym. Substancja rozlała się w naczepie auta i na placu hurtowni ogrodniczej. Do zdarzenia doszło w piątek, 4 czerwca w miejscowości Dąbrowa (gmina Chełmiec). Strażacy z JRG nr 1 w Nowym Sączu zostali zadysponowani do działań o 10:51.

Kiedy funkcjonariusze PSP dotarli na miejsce, paleta z pojemnikami, wśród których znajdował się też ten uszkodzony, znajdowała się na placu hurtowni. Jak relacjonują strażacy z 20-litrowego pojemnika wyciekło około 6 litrów kwasu. Na placu powstała kałuża o średnicy około 50 cm. Ponadto na podłodze naczepy samochodu ciężarowego też była plama wyciekłej substancji.

Kierowca ciężarówki zgłosił, że podczas rozładunku oblał się kwasem i zaczyna odczuwać lekki ból. Strażacy udzielili mu więc kwalifikowanej pierwszej pomocy. Na szczęście obrażenia mężczyzny okazały się niewielkie i wzywanie karetki pogotowia nie było konieczne.

– Odnaleziono pęknięty pojemnik na palecie i włożenie go do większego pojemnika zastępczego dostarczonego przez właściciela hurtowni, następnie przemieszczono całość w bezpieczne miejsce. Dokonano neutralizacji za pomocą wodnego roztworu wodorotlenku wapnia rozlanego kwasu z powierzchni placu oraz naczepy pojazdu ciężarowego. Neutralizację prowadzono do momentu uzyskania odczynu PH zbliżonemu do obojętnego – informują funkcjonariusze z JRG nr 1 w Nowym Sączu.

Strażacy spłukali obficie wodą plac i naczepę samochodu, a także sprzęt i ratowników, by dokonać ich wstępnej dekontaminacji (proces polegający na usunięciu i unieszkodliwieniu niebezpiecznej substancji). Działania trwały godzinę i czterdzieści minut.

fot. PSP w Nowym Sączu

Czytaj też: Nowy Sącz. Pobili na ulicy przypadkowego 31-latka

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.