Krynica-Zdrój. Śmiertelny wypadek na stoku narciarskim

Dzisiaj po godz. 9. na stoku narciarskim ,,Słotwiny Arena” doszło do nieszczęśliwego wypadku. Ze wstępnych informacji wynika, że podczas zjazdu zderzyło się dwóch narciarzy. Mimo pomocy ratowników i reanimacji, jeden z poszkodowanych nie przeżył. Prawdopodobnie jest to 53-letni mieszkaniec powiatu nowosądeckiego (Nawojowej).

– Potwierdzam, że na stoku w Krynicy-Zdroju doszło do śmiertelnego wypadku dwóch narciarzy – poinformowała w rozmowie z nami podkomisarz Justyna Basiaga, rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.

Jak dodaje, pomimo reanimacji podjętej przez ratowników GOPR, jeden z mężczyzn zmarł na miejscu. 53-latek doznał rozległych obrażeń wewnętrznych. Drugi z narciarzy – 25-letni mieszkaniec województwa mazowieckiego – z obrażeniami klatki piersiowej trafił do szpitala.

– W tej chwili na miejscu zdarzenia pracują policjanci z Krynicy-Zdroju i Nowego Sącza oraz biegły z zakresu bezpieczeństwa na stokach narciarskich. Czynności wykonywane są pod nadzorem Komendanta z Komisariatu w Krynicy-Zdroju oraz Prokuratora Prokuratury Rejonowej w Muszynie – informuje naszą redakcję podkomisarz Basiaga.

 Okoliczności tego zdarzenia są obecnie ustalane.

Ratownicy GOPR apelują o ostrożność i rozwagę. Przypominają, iż wybierając się na stok trzeba pamiętać o przestrzeganiu kodeksu zachowania dla narciarzy i snowboarderów.

– Pamiętajmy, że na stoku nie jesteśmy sami – zwracają uwagę goprowcy.

DEKALOG MIĘDZYNARODOWEJ FEDERACJI NARCIARSKIEJ

1. POSZANOWANIE DLA INNYCH OSÓB

Każdy narciarz powinien zachowywać się w taki sposób, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa dla innej osoby.

2. PANOWANIE NAD SZYBKOŚCIĄ I SPOSOBEM JAZDY

Narciarz powinien zjeżdżać z szybkością stosowną do swoich umiejętności oraz rodzaju, stanu trasy i warunków atmosferycznych.

3. WYBÓR TORU JAZDY

Narciarz jadący powyżej musi ustalić taki tor jazdy aby nie zagrażać narciarzowi jadącemu poniżej.

4. WYPRZEDZANIE

Wyprzedzać można zarówno po stronie dostokowej jak i odstokowej, po stronie lewej lub prawej, lecz wyłącznie w takiej odległości, która nie stworzy zagrożenia dla wyprzedzającego.

5. RUSZANIE Z MIEJSCA I PORUSZANIE SIĘ W GÓRĘ STOKU

Narciarz lub snowboarder korzystający z oznakowanej drogi zjazdu przy dołączeniu się do ruchu lub podejściu w górę stoku, musi spojrzeć w górę i w dół, aby upewnić się, że może to uczynić bez spowodowania zagrożenia dla siebie i innych.

6. ZATRZYMANIE NA TRASIE

Należy unikać zatrzymywania się na trasie zjazdu, zwłaszcza w miejscach zwężeń i miejscach o ograniczonej widoczności.

7. PODCHODZENIE I SCHODZENIE

Narciarz lub snowboarder musi podchodzić lub schodzić na nogach wyłącznie skrajem trasy.

8. PRZESTRZEGANIE ZNAKÓW NARCIARSKICH

Każdy narciarz powinien stosować się do znaków narciarskich ustawionych na trasach.

9. ZACHOWANIE SIĘ W RAZIE WYPADKU

W razie wypadku każdy, kto znajdzie się w pobliżu powinien udzielić pomocy poszkodowanemu.

10. OBOWIĄZEK UJAWNIENIA TOŻSAMOŚCI

Każdy narciarz, snowboarder, obojętnie czy jest sprawcą wypadku, poszkodowanym czy świadkiem, musi w razie wypadku podać swoje dane osobowe.

Więcej informacji o tym, co powinien wiedzieć każdy narciarz na stronie https://policja.pl/pol/bezpieczenstwo-na-stoku/warto-wiedziec/582,Warto-wiedziec.html

Fot. krynicki GOPR/
KMP Nowy Sącz 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.