Krynica Zdrój. Saneczkarze trenują na lodowisku. Nadzieja na tor saneczkowy wciąż się tli…

Krynica Zdrój. Saneczkarze trenują na lodowisku. Nadzieja na tor saneczkowy wciąż się tli…

Saneczkarski trening na lodowisku

Próbowaliście kiedyś jeździć sankami na lodowisku?  W ten sposób trenują mistrzowie sportów saneczkowych w Krynicy – Zdroju. Nie mają wyjścia – toru saneczkowego, z którego mogliby korzystać o tej porze roku w Polsce nie ma.

W Polsce saneczkarze mogą trenować co najwyżej pierwszą fazę ślizgu i to „na płaskim”, bo sztucznie lodzonej wieży startowej też brak. Trenują zatem na lodowisku „wyjście” z uchwytów startowych oraz tzw. „wiosłowanie”, czyli rozpędzanie saneczek poprzez energiczne odpychanie się od tafli lodu. Taki trening „wiosłowania” podpatrywaliśmy niedawno podczas wrześniowego zgrupowania kadry w Krynicy Zdrój – mówi  Paweł Czajkowski, dyrektor marketingu Polskiego Związku Sportów Saneczkowych.

O budowę toru w Krynicy, na stoku góry Iwonka, od dawna zabiegają miłośnicy tego sportu i samorząd uzdrowiska pod Jaworzyną. Szacunkowy koszt to około 120 mln zł. Bez rządowego wsparcia inwestycja nie ma szans na realizację. Gdy wydawało się, że jest realna szansa na dofinansowanie z funduszy rządowych, złożono stosowny wniosek. Pojawił się jednak problem: konkurencyjne w stosunku do Krynicy przedsięwzięcie z lokalizacją w Dusznikach-Zdroju na Dolnym Śląsku. We wrześniu Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu poinformowało o budowie – właśnie tam – pierwszego w Polsce toru bobslejowo-saneczkowego w ramach nowego Ośrodka Przygotowań Olimpijskich – Centralnego Ośrodka Sportu. Z informacji  jakie podał resort wynika, że oprócz toru bobslejowego powstanie tunel śnieżny, hala lodowa, tor wrotkarski, obiekt biathlonowy i kryta pływalnia o wymiarach olimpijskich. Czy to oznacza koniec marzeń o torze saneczkowym w Krynicy-Zdroju?

Poseł Patryk Wicher, który zaangażował się w starania o tę inwestycję dla Sądecczyzny, uważa, że nic nie jest przesądzone.

– Cały czas trwają rozmowy. Wniosek o dofinansowanie toru saneczkowego w Krynicy został złożony. Od dwóch tygodni czekamy na jego ocenę. Możliwe, że będą budowane dwa tory w Polsce lub, że z inwestycji w Dusznikach zostanie wydzielony tor, który powstanie w Krynicy. A jeżeli to się nie uda, mamy inne propozycje na zagospodarowanie Góry Iwonka. Na ten moment jednak dementuję pogłoski, że temat toru saneczkowego w Krynicy upadł. Nie upadł. Rozmowy trwają – powiedział na spotkaniu z dziennikarzami.

Krynicka lokalizacja toru zaakceptowana została przez Polski Związek Sportów Saneczkowych, Międzynarodową Federację Saneczkarska i Polski Komitet Olimpijski. Dolnośląska była zaskoczeniem, tym bardziej, że kurort  pod Jaworzyną jest kolebką tej dyscypliny sportu. Rozgrywano  tutaj między innymi mistrzostwa świata w 1958 i 1962 roku.

 

 

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama