Krynica – Zdrój: Fundacja McDonalda zafundowała badania USG dla dzieciaków

Krynica – Zdrój: Fundacja McDonalda zafundowała badania USG dla dzieciaków

138 dzieci z Krynicy – Zdroju zostało poddanych profilaktycznym badaniom przesiewowym USG w celu wykrycia nowotworu. Akcję bezpłatnych badań zorganizowała Fundacja Ronalda McDonalda, od 12 lat realizująca program „NIE nowotworom u dzieci”, w ramach którego mobilny ambulans co roku przemierza dziesiątki tysięcy kilometrów odwiedzając miasta w całej Polsce.

Na jego pokładzie  wykonywane są bezpłatne i kompleksowe badania USG dzieci. 9 i 10 września ambulans przebadał 138 dzieci w Krynicy-Zdroju. Badania odbyły się w trakcie Festiwalu Biegowego, a ambulans Fundacji stanął w okolicy mety, na placu przy pomniku Adama Mickiewicza.

Program badań ultrasonograficznych dzieci wpisuje się w linię programową Fundacji pod nazwą „NIE nowotworom u dzieci”. Badaniami objęte są dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat. Wykonują je lekarze radiolodzy, na co dzień pracujący w szpitalach pediatrycznych. Asystują im wolontariusze, którzy odpowiadają również za sprawne działanie sekretariatu ambulansu.

W czasie badania lekarz dokonuje kompleksowej oceny stanu tarczycy i węzłów chłonnych, narządów jamy brzusznej, a u chłopców dodatkowo moszny. Klinika na kołach może dotrzeć do wielu miejsc, gdzie na co dzień nie ma dostępu do tego typu diagnostyki lub jest on ograniczony. Badania wykonywane na pokładzie ambulansu są bardzo atrakcyjne dla rodziców przede wszystkim ze względu na to, że są adresowane do wszystkich dzieci i obejmują więcej obszarów ciała niż badane podczas jednej wizyty.

Przez 12 lat działania ambulansu badania objęły ponad 50 000 dzieci. Podczas każdej akcji, tam gdzie jest taka potrzeba rodzice otrzymują informację o potrzebie konsultacji specjalistycznej lub przeprowadzenia dodatkowych badań.

W ramach programu „Nie nowotworom u dzieci” Fundacja prowadzi także wykłady dla rodziców pod hasłem „Rodzicu, dostrzeż objawy”. Wykłady, podobnie jak badania profilaktyczne, są bezpłatne. To alternatywa dla rodzin, którym nie udało się dostać na badania. Program realizowany jest we współpracy z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Studentów Medycyny IFMSA-Poland.

Dzięki wykładom rodzice dowiadują się, czego nie wolno przeoczyć i na jakie niepokojące sygnały należy zwrócić uwagę. To bardzo ważne, wyleczalność wielu nowotworów u dzieci jest znacznie wyższa przy wczesnej diagnozie. Prelekcje trwają niewiele ponad pół godziny, a ich uczestnicy po wykładzie otrzymują książeczkę, w której znajdują się wszystkie potrzebne informacje „w pigułce”. Aby zorganizować wykład w swoim mieście wystarczy skontaktować się z Fundacją za pośrednictwem strony internetowej lub Fanpage’a Fundacji. Może to zrobić każdy – rodzic, samorząd, przedszkole.

Fot. UM Krynica – Zdrój. 

Reklama