Krynica najchętniej odwiedzanym uzdrowiskiem

O atrakcjach turystycznych Sądecczyzny, i nie tylko, rozmowa z LESZKIEM ZEGZDĄ – członkiem Zarządu Województwa Małopolskiego

wsb3

– W ubiegłym roku Małopolskę odwiedziło prawie 16 mln turystów, zatem o milion więcej niż w 2016 roku. Takiego wzrostu jeszcze nie było…

– Praktycznie od 2009 roku notujemy zwiększenie ruchu turystycznego mniej więcej o 5 proc. W 2017 roku jest to około 7 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Jest wiele powodów, dla których turyści wybierają właśnie Małopolskę. Jednak sądzę, że duży wpływ na wzrost odwiedzających miały Światowe Dni Młodzieży w 2016 roku. Było to wydarzenie na skalę światową, które odbiło się szerokim echem. Poza tym Małopolska ma coraz ciekawszą ofertę turystyczną na wysokim poziomie, jest wiele nowych inwestycji w przestrzeniach hotelarskiej, wypoczynkowej, turystycznej, które przyczyniają się do wzrostu zainteresowania naszym regionem.

– Krynica-Zdrój jest nadal najczęściej odwiedzanym miejscem na Sądecczyźnie? Ilu turystów gościło w naszym regionie w ubiegłym roku?

– Z roku 2017 nie mam jeszcze dokładnych danych, jednak rok wcześniej Sądecczyznę odwiedziło prawie dwa miliony osób. Większość przyjeżdża na wypoczynek aktywny i oczywiście do uzdrowisk, których nie mogę pominąć, gdyż przyciągają dużą liczbę turystów, także z zagranicy. Jeśli chodzi o uzdrowiska to na prowadzenie wysuwa się Krynica-Zdrój, ale mocno za nią podąża Muszyna.

– Czym Beskid Sądecki tak przyciąga?

– Naszym atutem jest to, że mamy naturalne atrakcje, mówię o Sądecczyźnie i pięknych Beskidach. Trzeba pamiętać również, że powstała cała masa infrastruktury towarzyszącej, choćby baseny w Muszynie i Piwnicznej, powstaje coraz więcej ścieżek rowerowych, tras biegowych. Mamy wody mineralne, uzdrowiskowe – to wszystko sprawia, że nasz region jest atrakcyjny i odwiedza go coraz więcej osób. Oczywiście nie mogę pominąć kultury lokalnej, gwary, kuchni tradycyjnej, oscypków, czy słynnej łąckiej śliwowicy.

– Niezmiennie największym powodzeniem wśród turystów w Polsce cieszy się Kraków?

– Najwięcej ludzi przyjeżdża do Krakowa, na drugim miejscu jest Zakopane, później Wieliczka, Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Krynica-Zdrój. Tak samo przedstawia się czołówka w przypadku odwiedzin zagranicznych gości.

– Odwiedzają nas turyści młodzi, starsi, a może całe rodziny z dziećmi?

– Jeśli chodzi o krajowych turystów, to Małopolskę odwiedza najwięcej ludzi poniżej 45. roku życia. Sporo jest także osób starszych, korzystających z uzdrowisk. Natomiast średnia wieku gości z zagranicy to około 35 lat. Turyści coraz częściej szukają aktywnego wypoczynku, dlatego dużym powodzeniem cieszą się wędrówki górskie, stoki narciarskie, trasy biegowe, ścieżki rowerowe. Głównym celem przyjazdu turystów krajowych do Małopolski jest wypoczynek, a po nim aktywna turystyka. U gości aktywna turystyka jest priorytetem.

– Skąd do nas przyjeżdżają?

– Najwięcej turystów Małopolski to… (…)

Przeczytaj całość w „Dobrym Tygodniku Sądeckim”:

Fot. Andrzej Klimkowski

FORDELEKT
ZESZYTYBOBO
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

[mailpoet_form id="1"]