Krynica będzie zielono – niebieska

Krynica będzie zielono – niebieska

Krynica ma stać się intensywnie zielono-niebieska. Te dwa kolory kojarzące się z roślinnością i wodą są symbolicznym kluczem do skarbca z pieniędzmi, po które mogą sięgnąć beneficjenci programu “Miasto z Klimatem”. Dla jednostek samorządu terytorialnego w dwóch kategoriach – do 100 tysięcy mieszkańców i powyżej 100 tys. przygotowano 10 mln złotych dofinansowania przyznawanego drogą konkursową na najbardziej zielono-niebieską infrastrukturę i w rozwiązania zmierzające do osiągnięcia stanu neutralności klimatycznej.

Solidny finansowy zastrzyk otrzymają przedsięwzięcia, które polegają na realizacji powiązanych funkcjonalnie inwestycji w zakresie zagospodarowania wód opadowych, likwidacji powierzchni nieprzepuszczalnych, systemów zagospodarowania deszczówki oraz rozwoju i kształtowania terenów zielonych. Miasta mogą liczyć na pokrycie do połowy kosztów kwalifikowanych. Limit wynosi milion złotych na inwestycję.

W tej chwili program jest prowadzony w formie pilotażowej, a uzdrowisko pod Jaworzyną jako jedno z trzech polskich miast (obok Skierniewic i Tomaszowa Mazowieckiego), zostało wytypowane do tego pilotażu.

Miasta pilotażowe mają być przykładem efektywnego wdrażania zmian, które będą miały pozytywny wpływ na środowisko, a projekt, do którego później zaproszone zostaną inne samorządy – ma promować nie tylko duże inwestycje prośrodowiskowe takie jak ciepłownie geotermalne, ale również drobne, innowacyjne rozwiązania które trafiają bezpośrednio do pojedynczego obywatela.

Można się zatem spodziewać rozwoju niskoemisyjnego transportu publicznego, który wpłynie bardzo korzystnie na poprawę jakości powietrza i ograniczy emisję hałasu, budowy stacji ładowania dla samochodów elektrycznych, inwestycji w instalacje fotowoltaiczne zarówno przydomowe, jak i te o dużej, przemysłowej wydajności, w ogrody deszczowe i instalacje do łapania i gromadzenia deszczówki, zielone dachy i ściany, w tworzenie sieci miejskich wypożyczalni rowerów. W efekcie ma powstać miejski mikroklimat przyjazny dla mieszkańców i turystów.

Źródłem  finansowania inwestycji w krynicki mikroklimat mają być dotacje i pożyczki Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Więcej informacji o programie znajdziesz pod poniższym linkiem:

Miasto z Klimatem

 

 

 

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama