Królowa nauk rządzi w Nowym Sączu. Wizyta Katarzyny Lubnauer na Sądecczyźnie

Królowa nauk rządzi w Nowym Sączu. Wizyta Katarzyny Lubnauer na Sądecczyźnie

Czy matematykę da się lubić? Nowosądeckie podstawówki od czterech lat pokazują, że da się! Wczoraj nowatorskiemu sposobowi nauczania tego przedmiotu przyglądała się wiceministra edukacji narodowej Katarzyna Lubnauer, która po obejrzeniu lekcji w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Nowym Sączu, wyraziła chęć włączenia tego systemu do nowej podstawy programowej.

Nowy Sącz stał się w skali ogólnopolskiej wyspą edukacyjną w kształceniu matematycznym dzieci klas 1-3. Od czterech lat w placówkach miasta sukcesywnie wdrażany jest innowacyjny program Edyty Gruszczyk-Kolczyńskiej. Głównym aspektem proponowanego przez polską pedagog rozwiązania jest nacisk na praktyczne wykorzystanie zdobytej wiedzy. To też mogła zobaczyć wiceministra przyglądająca się lekcjom matematyki w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II, gdzie uczniowie obliczali koszt i długość przejazdu wycieczki do Krakowa oraz zaznajamiali się z wyglądem brył. Widząc tak przeprowadzone zajęcia Katarzyna Lubnauer podkreśliła, że nie ma dzieci niezdolnych, tylko te źle uczone.

To nie były hospitacje czy wizytacje. Byłam tutaj z wizytą aby przyjrzeć się lekcji matematyki prowadzonej w nowatorski sposób. Rzeczywiście, nowosądeckie dzieci posiadają to szczęście, że dzięki wdrożeniu tego programu mogą uczyć się matematyki ciekawiej, szybciej i w sposób, który sprawia im radość. Naszym celem jest to, aby wszystkie dzieci w Polsce, a szczególnie te w klasach 1-3, mogły właśnie tak uczyć się matematyki. Dlatego jednym z priorytetów ministerstwa na przyszłe lata jest poprawa sposobu edukacji przedmiotów ścisłych. W tym również mamy zamiar uruchomić studia podyplomowe dla nauczycieli klas 1-3, którzy nie są matematykami, a nauczycielami nauczania początkowego. Chcemy podejmować działania, które mają za zadanie uczynienie z matematyki przedmiotu lubianego, którego dzieci chętnie się uczą – zaznacza wiceministra.

Podczas wizyty w Nowym Sączu Katarzyna Lubnauer odwiedziła także Zespół Szkół Akademickich im B. Chrobrego. O wizycie tej opowiada dyrektor Bogusław Kołcz:

 

 

fot. Adrian Maraś

Czytaj też:

Anna Paluch wraca do Sejmu. Zmiany na Wiejskiej

Reklama