Krakowiak sądecki ciągle żywy. Podsumowanie projektu

Krakowiak sądecki ciągle żywy. Podsumowanie projektu

Krakowiaki sądeckie

Seminarium „Krakowiaki Sądeckie dobrem kultury polskiej” zwieńczyło projekt o tym samym tytule realizowany od maja do października tego roku. Projekt zainicjowała trójka pasjonatów, zafascynowanych kulturą tego regionu, ze Stowarzyszenia Górale Karpat: Monika Florek, Piotr Kulig, Kamil Basta przy wparciu Moniki Kurzei z MCK Sokół.

Finałowe spotkanie odbyło się w Powiatowej i Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Starym Sączu. Prowadził je dr Łukasz Smoluch, a muzycznie ubogacił Zespół Regionalny Przyszowianie. Jak oceniają organizatorzy, seminarium pokazało ogromny potencjał Sądeczan do tego, by chronić wciąż żywe niematerialne bogactwo kulturowe jakim niewątpliwie jest sądecki krakowiak.

Przypomnijmy, że sądecki krakowiak to ludowa forma muzyczna, która w Sądecczyźnie znalazła swoją specyficzną, niespotykaną gdzie indziej różnorodność, o określonych cechach, które mają charakter identyfikacyjny z tym z regionem. Krakowiak to zarówno melodia jak i zaśpiew (tekst), które mogą istnieć razem jak i osobno. I razem, i osobno może występować zarówno tekst jak i melodia. W każdym przypadku zaśpiew ma prostszą linię melodyczną niż odpowiadająca mu melodia, która zawsze jest popisem wariacyjnym na temat zaśpiewu, okraszonym dodatkowo tzw. przygrywką. W każdym przypadku są formami rozpoznawalnymi i identyfikowanymi z Sądecczyzną.

Relację z finałowego spotkania można zobaczyć tutaj:

krakowiak sądecki finał

 

 

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama