Koniec z „CHEMIĄ Z NIEMIEC”? Parlament Europejski szykuje pakiet zmian dotyczących podwójnej jakości produktów!

Koniec z „CHEMIĄ Z NIEMIEC”? Parlament Europejski szykuje pakiet zmian dotyczących podwójnej jakości produktów!

Dziś w Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów Parlamentu Europejskiego przegłosowano pakiet zmian w przepisach dotyczących podwójnej jakości produktów. Już wkrótce proceder polegający na sprzedaży w Polsce towarów o obniżonej jakości w stosunku do produktów oferowanych na innych rynkach UE może zostać zakazany.

Dyrektywa, nad którą pracowano dziś w Komisji zmienia szereg przepisów: od wzmocnienia praw konsumentów do nieuczciwych praktyk handlowych. Z inicjatywy Europosłanki Róży Thun zostały dodane do niej przepisy, które mają chronić konsumentów przed oszustwami.

„Dziś dysponujemy twardymi danymi i widzimy, że musimy wreszcie skończyć z nieuczciwymi praktykami, polegającymi na wprowadzaniu konsumentów w błąd. Przyjęte dziś prawo jest krokiem w tym kierunku” – podkreśliła europosłanka.

Europosłanka Róża Thun złożyła poprawki, które sprawią, że praktyki wprowadzające konsumentów w błąd poprzez tę samą nazwę i podobne opakowanie staną się nielegalne. Zaproponowała też zapisy zobowiązujące producentów do znakowania towarów w sposób widoczny dla kupujących.

Problem „podwójnej jakości” produktów, choć dostrzegany od wielu lat dopiero niedawno został zbadany. Z przeprowadzonego sondażu na zlecenie UOKiK wynika, że aż 64% ankietowanych, którzy mieli doświadczenie z produktami z zagranicy jest zdania, że istnieje różnica w jakości produktów. Co więcej, także ubiegłoroczne badania urzędu pokazują, że na 101 par sprawdzonych produktów pochodzących z Polski i z Niemiec, w przypadku 12 produktów stwierdzono istotne różnice. W 2017 roku, Róża Thun zgłosiła w PE badawczy program pilotażowy, na który zostało zabezpieczonych 800 tys. euro w budżecie unijnym. Jego celem było porównanie tysięcy produktów z całej Europy.

Kolejnym krokiem są negocjacje Parlamentu Europejskiego z Radą i Komisją Europejską.

materiał nadesłany przez biuro Prasowe Róży Thun

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

W Małopolsce przybędzie 8 linii komunikacyjnych. Ile wynosi dofinansowanie i jakie to połączenia?

Play Video about Christian Merli

13 Hill Climb Limanowa. Dwa dni sportowych zmagań na światowym poziomie. Jak przebiegała 13. edycja górskiego wyścigu ?

Temat dnia

Największa w historii gminy Stary Sącz inwestycja – budowa kanalizacji i wodociągów – część I

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.