Kochajmy Sandecję bo jest nasza!

Zgodnie z wieloletnią tradycją ksiądz Józef Wojnicki, kapelan Sandecji, sportu sądeckiego odprawił mszę świętą w intencji pomyślności piłkarzy, trenerów, działaczy i kibiców.

wsb3

W kościele na „Starym cmentarzu” przy Alejach Wolności pojawili się zawodnicy, młodzież z Akademii Sandecja, KS Starówka, KS Helena, prezesi klubów z Arturem Kapelko na czele, poczet sztandarowy Klubu Seniorów…
Jak zawsze ksiądz Józef Wójnicki wygłosił płomienną homilię.

– W minionym roku obchodziliśmy 100 – lecie powstania PZPN. Były różne plebiscyty na najlepszą 11-nastkę, najlepszego piłkarza, najlepszy mecz, itd…Były trafione typowania ale i kontrowersyjne, jak to czy lepszy był Tomaszewski czy Młynarczyk. Wybrano najlepszy mecz Polska – ZSRR wygrany przez biało czarnych 2:1. Z punktu widzenia patriotycznego to było niezwykle ważne zwycięstwo. Ale dla mnie ten naj… to mecz Polska – Holandia (ówczesny wicemistrz świata) wygrany 4:1…I tak można długo wymieniać. Ale 100-lecie PZPN to zwrócenie uwagi na polskie piłkarstwo. Nasza reprezentacja spisuje się dobrze, ale kluby kiepsko. Ostatnie sukcesy w Europie to lata siedemdziesiąte, to Górnik Zabrze (finał rozgrywek europejskich) i Legia Warszawa (półfinał. Ale dzisiaj wielu polskich piłkarzy gra w zagranicznych klubach, więc chyba nie jest tak źle – mówił Józef Wojnicki.

– W tym roku mamy 100-lecie Bitwy Warszawskiej, ale też 110 lat powstania klubu Sandecja. W Polsce są starsze jak Cracovia i Wisła Kraków – 1906 rok czy ŁKS – 1907 rok. Klub z ul. Kilińskiego to piękne lata sądeckiego piłkarstwa, to ludzie, którzy prowadzili klub, to piłkarze, niezliczona rzesza działaczy. Dlaczego kocham Sandecję? Bo jest z mojego miasta. Można się fascynować innymi klubami, dla kochać trzeba swój klub – Sandecja! – dodał Józef Wojnicki.

– Dzisiaj dziękujemy Panu Bogu za te piękne lata, ale też inne kluby i drużyny z Sądecczyzny. Rozpoczyna się runda wiosenna w I lidze. Miło jest kiedy zespół wygrywa i oby tak było teraz. Często zastanawiamy się co daje nam sport, piłka nożna? Są ludzie, którzy nie kochają sportu, piłki, będą straszyć młodych by nie chodzili na mecze. Czy sto lat temu było łatwo podczas spotkań piłkarskich? Wcale nie, a przykładów jest wiele. Kibice rozrabiali na meczach Czarni Lwów – Cracovia (1907 rok), zresztą wtedy niemal każde spotkania drużyn z Krakowa i Lwowa były trudne, a i sędziom się obrywało. Ale wiele meczów toczyło się w przyjacielskiej atmosferze. Na trybunach zasiadają kibice z różnych opcji politycznych, kulturowych, bo sport zbliża ludzi. Czego życzyć Sandecji, ludziom sportu? Na pewno sukcesów na boisku, jak najlepszej infrastruktury stadionowej. Teraz, kiedy w 2021 roku ekstraklasa rozszerza się do 18 zespołów – a Sandecja już zostawiła tam swój ślad, byliśmy już na tej mapie Polski, marzy się, by po tym śladzie tam wrócić. Życzmy sobie pięknych sportowych chwil oraz owocnego jubileuszu piłkarskiego.

Na zakończenie mszy ksiądz Józef Wojnicki odmówił modlitwę za zawodników, trenerów i działaczy, których już z nami nie ma, a gwizdkiem dał sygnał do rozpoczęcia ligowych zmagań.

Po mszy tradycyjnie kapelan Sandecji przeprowadził konkurs wiedzy o piłce nożnej z nagrodami.

TEB
ZESZYTYBOBO
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zamiast wzruszającego wstępu

Jesteś tak dobry, jak twój ostatni mecz

10 lat temu (słownie dziesięć) 30 września ukazał się pierwszy numer „Dobrego Tygodnika Sądeckiego” (zwanego dalej DTS). Z tej okazji dokładnie 10 lat później oddajemy do rąk Czytelników nową odsłonę naszego portalu dts24.pl.

A wracając do jubileuszu, po długiej i burzliwej naradzie nie doszliśmy jednak do porozumienia – cieszyć się czy martwić z tego powodu? Cieszyć, bo to zawsze miło dojść do jakiegoś punktu. Martwić, bo choć wytrwali w marszu, to jednak jesteśmy starsi o dekadę.

Świętowanie jubileuszy pachnie naftaliną starej szafy, a już na pewno muzealną ekspozycją. A do muzeum jeszcze nam niespieszno. To już na cmentarz było zdecydowanie bliżej, wszak jakiś czas temu w konkurencyjnych mediach ukazały się dwa nasze nekrologi. I jak tu nie wierzyć w mądrości ludowe? Mówią, że umarłeś? Wróży ci to długie życie. O tych nekrologach DTS to byśmy już nawet nie pamiętali, ale Jerzy Wideł przypomniał na 27 stronie. Wiadomo, Wideł mieszka najbliżej cmentarza i pasjami czytuje nekrologi.

Zatem jubileusz bierzemy z marszu, bez ckliwych przemówień, ronienia łzy, ani też bez zbędnego zadęcia. Ot, pogrzebaliśmy trochę w starych zdjęciach, pofatygowaliśmy się sprawdzić co słychać u kilku bohaterów tekstów z tamtego 30 września i w zasadzie tyle. No dobrze, poprosiliśmy jeszcze prasoznawców i speców od mediów o krótki wykład, jak to jest z tą prasą lokalną (str. 14-15). Wychodzi na to, że ciągle nieźle. Przedwczesne również okazały się pogłoski o rychłej śmierci papieru jako nośnika różnych treści. DTS oczywiście nie upiera się, że wersja papierowa gazety jest nieśmiertelna i oddamy nie za nią życia. Wszak coraz więcej naszych czytelników wybiera niepapierową wersję gazety. Papier to jednak papier – prestiż i elegancja. A w internecie każdy stragan z jarzynami ma dzisiaj swoją stronę (z całym szacunkiem dla warzyw, powinno się je zjadać trzy razy dziennie).

Trendy są zresztą lekko odwrotne, a przecież wiadomo, że dziś wszelkie trendy wyznacza Facebook. No więc Facebook jakiś czas temu uznał, że dla swoich najlepszych klientów stworzy ekskluzywny, bezpłatny magazyn „Grow”. No, bo papier to prestiż (chyba już wspominaliśmy), a nie byle post na osi czasu. DTS identycznie – dla naszych najlepszych na świecie Czytelników tworzymy ekskluzywny, bezpłatny magazyn. Bo chcemy, żebyście poczuli się docenieni. Czy to nie jest piękne – wcale nie musicie być najlepszymi biznesowymi partnerami Marka Zuckerberga, by ktoś wyłącznie z myślą o Was tworzył ciekawe treści.

No i to by chyba było na tyle, jeśli chodzi o 10-lecie ukazania się pierwszego numeru DTS. Tyle się przez te lata wydarzyło ciekawych rzeczy (najważniejsze przypominamy na str. 16), ale przecież nie będziemy się tu wzruszać minionymi dokonaniami. Wyznajemy raczej starą piłkarską zasadę „Jesteś tak dobry, jak twój ostatni mecz”. I cóż z tego, że wygrałeś już 100 meczów. Najważniejsze jest to, czy masz plan, jak wygrać dziesięć i dwadzieścia następnych. Nasze głowy pełne są pomysłów na najbliższe tygodnie i miesiące, potrzebujemy tylko sprzyjających warunków, aby je zrealizować. No i co mamy teraz napisać, że czasy są ciężkie, a przyszłość niepewna. Tyle to wiemy, przecież wszyscy mają pod górkę. A kto akurat ma z górki, też musi uważać, żeby się za mocno nie rozpędzić, bo potem wielkość guza jaki można sobie nabić jest wprost proporcjonalna do osiągniętego rozpędu.

Cieszymy się, że możemy robić dla Was coś ciekawego i pożytecznego. Od 10 lat napędzamy się naszym wrodzonym optymizmem, na równi zresztą jak reklamami, które na naszych łamach zamieszczacie. No i tu trafiamy na błędne koło filozoficznie – nie byłoby tak wielu Reklamodawców, gdyby DTS nie miał tak wielu Czytelników. Nie byłoby tak licznych Czytelników, gdyby Reklamodawcy nie utrzymywali gazety na zadowalającym wszystkich poziomie. Prawda, jaka piękna puenta?

Oczywiście chcielibyśmy Was wszystkich uścisnąć z okazji urodzin, ale pamiętamy, że trzeba zachować dystans społeczny. Nie znaczy to wcale, że podchodzimy do tego wszystkiego z dystansem. Wręcz przeciwnie. Wzruszamy się!

Redakcja DTS

Przeczytaj jubileuszowe wydanie „Dobrego Tygodnika Sądeckiego”: