Karpackie cerkwie i pejzaże na obrazach Christo i Christiana Prodanov  

Karpackie cerkwie i pejzaże na obrazach Christo i Christiana Prodanov  

Łemkowskie cerkwie i krzyże, pejzaże Beskidu Sądeckiego i Niskiego a także Doliny Popradu można oglądać w Muzeum Nikifora, gdzie w piątek 24 czerwca otwarta została wystawa malarstwa dwóch artystów – ojca i syna – Christo i Christiana Prodanov, związanych z Krynicą – Zdrojem i okolicami.

– Christo Prodanov jest w Krynicy-Zdroju postacią tak bardzo rozpoznawalną niemalże jak jak patron tego miejsca, Nikifor. Swoją wieloletnią twórczością bardzo zapracował na szacunek, maluje w Krynicy i okolicach już od 50. lat – mówi Zbigniew Wolanin, kustosz Muzeum Nikifora w Krynicy – Zdroju.

– Christo jest Bułgarem, urodził się w Warnie. Młodość spędzał wpatrując się w Morze Czarne, szukając tam inspiracji twórczych, bowiem sztuka interesowała go od dziecka. Jednak za głosem serca przywędrował do Polski i w 1972 r. przyjechał do Krynicy.

Co ciekawe, Christo Prodanov pracował razem z Marianem Włosińskim, opiekunem Nikifora. Do pracy przyjmował go ówczesny burmistrz, Stefan Półchłopek. Christo od początku brał udział w aktywnym życiu Krynicy i Nowego Sącza. Swoją pierwszą indywidualną wystawę artysta miał w Nowym Sączu już w 1973 r. a w 1976 r. w Muszynie. W latach 80. miał dwie indywidualne wystawy w BWA w Nowym Sączu oraz. Wystawiał także w Nowohuckim Centrum Kultury.

Na wystawie w Muzeum Nikifora, na obrazach obydwu twórców podziwiać można cerkwie, m.in. w Krynicy, Brunarach Wyżnych, Złockiem, Wołowcu, Uluczu, Uściu Gorlickim i wielu innych miejscowościach.

– To wszystko tematy karpackie, związane z Łemkowszczyzną, bowiem w twórczości obydwaj artyści często nawiązują do tematyki karpackiej, do Łemkowszczyzny i prawosławia. To właśnie ta tematyka jest motywem przewodnim wystawy w Muzeum Nikifora – podkreśla Zbigniew Wolanin.

Do dzisiaj obaj panowie dzielili i dzielą swoje życie pomiędzy ciepłą Bułgarię, a Krynicę-Zdrój. Christian kocha podróże na Bałkany oraz do Grecji, skąd przywozi corocznie wiele rysunków wykonanych ołówkiem i tuszem na papierze oraz akwarele. Ten kierunek artystycznych podróży Christiana Prodanova sprawia, że drugim ulubionym motywem jego twórczości jest woda – morza południowe, rzeki, łodzie żaglowe.

Wystawę „Christo i Christian Prodanov” można oglądać do 18 września w Muzeum Nikifora, ul. Bulwary Dietla 19, Krynica – Zdrój.

Fot. Agnieszka Małecka

Agnieszka Małecka/Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu

  

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Thomas Bach przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego

Otwarcie Klubu Olimpijskiego. Jak ważną rolę miał Polski Komitet Olimpijski w inspirowaniu młodych pokoleń?

W Małopolsce przybędzie 8 linii komunikacyjnych. Ile wynosi dofinansowanie i jakie to połączenia?

Temat dnia

Największa w historii gminy Stary Sącz inwestycja – budowa kanalizacji i wodociągów – część I

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.