Justynka potrzebuje pomocy w walce z życiowymi przeszkodami

Justynka urodziła się w 2019 roku. Jest uśmiechnięta i pełna energii. Ma zespół Downa, a jak mówią niektórzy – dodatkowy chromosom miłości. Niestety, cierpi też na padaczkę polimorficzną, która utrudnia jej życie. Rodzice nazywają córeczkę swoją wojowniczką. Mieszkanka Olszany wymaga stałej rehabilitacji, leczenia i opieki wielu specjalistów, co jest niezwykle kosztowne. Każdy może jej jednak pomóc w pokonywaniu codziennych przeszkód.

O tym, że Justyna Bugajska ma zespół Downa jej rodzice dowiedzieli się już po jej urodzeniu. Szybko otrząsnęli się z pierwszego szoku i dziękowali za swój maleńki dar. Radość nie trwała jednak długo, bo kilka tygodni później ich córeczka zaczęła mieć dziwne napady. Lekarze orzekli, że jest to padaczka polimorficzna. Co więcej, ponieważ napady zgięciowe pojawiły się u Justynki jeszcze przed ukończeniem przez nią drugiego miesiąca życia, dziewczynka zaliczana jest do grupy chorych źle rokujących.

,,Justynka zażywa leki przeciwpadaczkowe, które na jakiś czas zatrzymały napady. Powróciły one jednak w ósmym miesiącu życia w postaci miokleń (gwałtowne, szarpiące skurcze mięśni – przyp. red.) kończyn górnych. To zarówno one jak i zespół Downa powodują opóźnienie w rozwoju psychoruchowym Justynki” – tłumaczą przedstawiciele Sursum Corda.

Dziewczynka jest pod opieką wielu specjalistów – między innymi poradni neurologicznej, genetycznej, okulistycznej, kardiologicznej i otolaryngologicznej. Wszystko po to, by mogła jak najlepiej się rozwijać. Niestety zajęcia indywidualne, turnusy terapeutyczne, badania, leczenie, sprzęt ortopedyczny i inne niezbędne rzeczy sporo kosztują. Nie wszystko jest refundowane, a czasem na pomoc dostępną w ramach NFZ trzeba bardzo długo czekać.

Pomoc

Każdy może pomóc Justynce i jej rodzicom w codziennej walce, na przykład poprzez przekazanie jej 1% podatku. Wystarczy w deklaracji PIT wpisać nr KRS 00000 20382, a w polu “Cel szczegółowy” – “5070 Justyna Bugajska”. Można też wpłacić pieniądze bezpośrednio na konto: 26 8805 0009 0018 7596 2000 0080, w tytule płatności wpisując – “5070 Justyna Bugajska”. Każda złotówka się przyda.

Niedawno ruszyła też inna forma wsparcia podopiecznych Sursum Corda. Stowarzyszenie prowadzi na Facebooku aukcje, z których dochód przeznaczony zostanie na rehabilitację Justynki. W ten sposób można połączyć przyjemne z pożytecznym – pomóc i zdobyć coś dla siebie. Do wylicytowania są gadżety, czy różnego rodzaju vouchery. Aukcje dostępne są TUTAJ.

fot. Sursum Corda

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.