Józef Piłsudski pojechał pociągiem retro z Nowego Sącza do Chabówki

W Święto Niepodległości, 11 listopada, na pokładzie historycznego „Pociągu Wolności”, zmierzającego z Nowego Sącza do Chabówki, pojawił się sam marszałek Józef Piłsudski. Towarzyszyli mu żołnierze.

wsb3

Skład historycznych wagonów z lat 1920 – 1930 typu  Bi, C, BCi, poprowadziła lokomotywa parowa OKz32-2 z 1934 roku. W historyczną podróż wyruszyło ok. 200 pasażerów. W składzie pociągu retro jechał także wagon towarowy, stanowiący zarazem ekspozycję historyczną grupy rekonstrukcyjnej działającej przy nowosądeckim oddziale Polskiego Towarzystwa Historycznego. Rekonstruktorzy mieli na sobie mundury Wojska Polskiego z lat 1914 – 1918. Nie zabrakło opowieści z tamtych lat oraz smacznej żołnierskiej grochówki, która czekała na podróżnych w Dobrej.

-W przebraniu marszałka Piłsudskiego występuję pierwszy raz i nie ukrywam, że mam lekką tremę – mówił Tomasz Żuchowicz z Rdziostowa.

-Nasza obecność w tym pociągu nawiązuje do bitwy pod Marcinkowicami, która odbyła się w grudniu 1914 r. Starły się wówczas wojska austriackie, wspierane prze polskie legiony, oraz rosyjskie. Dwa lata temu odbyła się piękna rekonstrukcja tej bitwy. oglądało ją ok. dwa tysiące widzów – przypomina Tomasz Żuchowicz.

W zeszłym roku Józef Piłsudski towarzyszył podróżnym pociągu retro jako brygadier. Wtedy w jego rolę wcielił się rekonstruktor PTH wystąpił Andrzej Śmierciak.

Podczas przejawu była okazja do zwiedzania historycznych wagonów oraz zobaczyć broń polskich żołnierzy.

-Mamy wagon towarowy a w nim karabin maszynowy MG 42, dla żołnierzy jest specjalna wyściółka ze słomy. Jedzie z nami marszałek Piłsudski, są partyzanci, żołnierze z września ’39. Jest z nami granatowy policjant z okresu międzywojennego – mówił Paweł Terebka z PTH Nowy Sącz.

Była również okazja do zwiedzania wagonów, a dzieci (i nie tylko) mogły spróbować swoich sił w strzelaniu z broni pod czujnym okiem rekonstruktorów.

Kolejne przejazdy pociągiem retro, już ostatnie w tym sezonie, to:

Zimowy pociąg retro do Zakopanego

Mikołaj z parowozem

Fot. Agnieszka Małecka 

 

KOSECKI
ZESZYTYBOBO
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

[mailpoet_form id="1"]