Józef Broda: najważniejsze, by witać się otwartą dłonią a nie zaciśniętą pięścią

Józef Broda: najważniejsze, by witać się otwartą dłonią a nie zaciśniętą pięścią

24 lipca 2022 roku oficjalnie rozpoczął się 29. Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych ŚWIĘTO DZIECI GÓR. O tym dniu pisze kierownik festiwalowego biura prasowego – Kamil Cyganik:

W Ratuszu, wśród znanych kolumn reprezentacyjnej sali sądeckiego Ratusza płyną sobie nuty lachowskich melodii i przyśpiewek. Powoli schodzą się kierownicy i młodzi przedstawiciele zespołów biorących udział w tegorocznym 29. Festiwalu Święto Dzieci Gór.

Kierownik organizacyjny Piotr Gąsienica staje się na chwilę gospodarzem sądeckiego Ratusza. Przedstawia szanownych obecnych: Panią Magdalenę Majkę wiceprezydenta Nowego Sącza, Panie Annę Kłopotowską i Annę Osińską reprezentujące Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Panią Milenię Małecką-Rogal dyrektorkę Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu, twórcę Święta Dzieci Gór, a przede wszystkim wieloletniego dyrektora MCK Sokół Antoniego Malczaka, Dorotę Majerczyk, przewodniczącą Rady Artystycznej oraz reżysera Festiwalu, Józefa Brodę i towarzyszącego mu od zeszłego roku w konferansjerskim trudzie Krzysztofa Trebunię-Tutkę.

Padają kolejne nazwy kolejnych zespołów…

Pani Prezydent Magdalena Majka prawdziwie raduje się z obecności dziecięcych grup w samym sercu Nowego Sącza i z tego, że znowu się spotykamy po latach pustki i występów zdalnych. A czy na tym Festiwalu ktoś wygrywa? Oczywiście! Wszyscy uczestnicy są zwycięzcami.

Każda para, a w końcu i trójka kamracka otrzymuje drobne upominki od władz Miasta, a za chwilę przed Ratuszem w ich ręce trafią też klucze do Nowego Sącza. To dzieci od teraz przez najbliższe sześć dni są tutaj gospodarzami.

Dorota Majerczyk, przewodnicząca Rady Artystycznej podziękowała dzieciom za przywiezienie cząstki swojego świata, swojej kultury, życzyła emocji i nowych przyjaciół, obiecała, że Rada będzie się z ogromnym skupieniem przyglądać tegorocznym występom.

Kierowniczka zespołu z Ukrainy podziękowała za umożliwienie w tak trudny czas dla jej kraju zaprezentowania cząstki kultury naszych wschodnich sąsiadów.

I jeszcze Józef Broda: Próbujemy otwierać dłonie do drugiego człowieka.  Nic nie tracimy, spotykając się ze swoim dziecięctwem, gdy wokół mnie świat stworzony, nade mną niebo gwiaździste, a prawo moralne we mnie. A niekiedy trzeba krzyknąć, żeby zwrócić uwagę świata: „Hej! Jestem tutaj”! Jednak najważniejsze, by witać się otwartą dłonią a nie zaciśniętą pięścią.

Przed ratuszem zapowiedziane wcześniej wręczenie kluczy do bram Nowego Sącza, choć zapewne są to przede wszystkim klucze do serc Nowosądeczan.

Róg Krzysztofa Trebuni-Tutki rozmawia z Trombitą Józka Brody. To nowe dźwięki, które od zeszłego roku żłobią rowki w płycie analogowej zwanej „Święto Dzieci Gór”.

A tuż przed wyruszeniem korowodu stado pocztowych gołębi niesie w niebo przesłanie: Pragniemy pokoju! I to samo przesłanie pojawia się w słowach i śpiewie Józka Brody, że budujemy mosty… I to samo przesłanie – jak zawsze – w samym korowodzie.

źródło: MCK Sokół; zdjęcia Piotr Droździk

Czytaj też:

Miasteczko Galicyjskie. Kiermasz przedmiotów z duszą

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama