Jest budżet na rok 2022 dla Nowego Sącza. To będzie trudny czas

Jest budżet na rok 2022 dla Nowego Sącza. To będzie trudny czas

– Wkraczamy w rok wielkiej niepewności. Rok, w którym będziemy zmuszeni wielokrotnie zmieniać uchwałę budżetową przez decyzje podjęte na szczeblu centralnym, które mocno zaburzą pracę samorządów – mówił wczoraj na konferencji prasowej zwołanej przed sesją budżetową prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel. – Będzie to rok trudny dla mieszkańców kraju, Nowego Sącza i dla samorządów – dodał. Około 10 godzin później sądeccy radni miasta 17 głosami „za” i 6 wstrzymującymi się przyjęli budżet miasta na 2022 rok. W najważniejszych rubrykach tego dokumentu wpisano kwoty 617,8 mln zł po stronie dochodów i  661,5 mln zł po stronie wydatków.

Nietrudno było domyśleć się, że zwołana przed sesją konferencja prasowa, na której głos zabrali radni Leszek Zegzda, Maciej Prostko i Krzysztof Głuc, zapowiadała wyniki głosowań, których prezydent i jego sojusznicy byli już przed sesją pewni. Od sierpnia, kiedy radny Głuc, związany z Porozumieniem Jarosława Gowina opuścił Klub PiS – Wybieram Nowy Sącz, układ sił w sądeckim samorządzie zmienił się na korzyść Ludomira Handzla, a Prawo i Sprawiedliwość straciło przewagę zapewniającą forsowanie wszystkich uchwał.

Przed sesją uprzedzono między innymi jak rozwiązana zostanie kwestia dopłat do rachunków za wodę i ścieki.

Dopłata będzie. Będzie ona nieco niższa, na poziomie 1,08 złotego do metra sześciennego wody i 1,08 do metra sześciennego ścieków. Skutek finansowy to nieco ponad 4 mln 600 tysięcy złotych – zapowiadał Krzysztof Głuc.

Ten kompromis wypracowany w niemałym trudzie jest z natury rzeczy taki, że nikogo nie zadowala. Ani tych, którzy chcieli utrzymać dopłaty na obecnym poziomie, ani tych, którzy uważają, że dopłaty są złym standardem. Ja ten pogląd podzielam. Nie powinno się dopłacać do usług komunalnych, ale mamy sytuację jaką mamy, stąd decyzja, aby dopłaty utrzymać. Jeśli chodzi natomiast o budżet miasta na 2022 rok, jest on trudny, ale bardzo racjonalny, dobrze policzony – komentował radny Leszek Zegzda.

– Pomimo trudnego roku, który jest przed nami, wszyscy rozumiemy również trudną sytuację mieszkańców Nowego Sącza oraz sądeckich przedsiębiorców. Udało się nie podnosić podatków i opłat lokalnych – poinformował prezydent.

– To nie tylko kwestia Nowego Sącza. Wszystkie samorządy będą miały trudne budżety. Przed wszystkimi trudny czas. Dlaczego? Zmiany wprowadzane w Warszawie skutkują tym, że samorządy mają ograniczone funkcje. Stają się dystrybutorem pieniędzy, a nie kreatorem polityki. Politykę można kreować kiedy się zapewnia dochody własne, a kiedy się je ogranicza, to kreacji nie ma. Jest tylko administrowanie. Mam nadzieję, że nie tylko administrowanie biedą za kilka lat. Wierzę w to, że jest szansa dla samorządności na przyszłość, ale musi się zmienić polityka centralna wobec samorządów – skwitował Krzysztof Głuc.

Z wieloletnią prognozą finansową oraz budżetem Miasta Nowego Sącza na rok 2022 można zapoznać się TUTAJ.  

Program wczorajszej sesji nie został wyczerpany. Obrady będą kontynuowane 11 stycznia 2022 .

WYBORY 2024

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama