Jak wybrać zapach świecy, która ożywi przestrzeń w Twoim domu?

Jak wybrać zapach świecy, która ożywi przestrzeń w Twoim domu?

Jak wybrać zapach świecy, która ożywi przestrzeń w Twoim domu

Nic nie potrafi wprowadzić tak wyjątkowej atmosfery do wnętrz, jak unikatowy zapach. Węch to wyjątkowy zmysł w szczególny sposób powiązany z pamięcią, który można wykorzystywać nawet terapeutycznie, co ma miejsce w aromaterapii. Świece zapachowe nie tylko wprowadzają piękny zapach do mieszkania, ale także i same w sobie są jego ciekawą ozdobą. Jak jednak wybrać właściwy zapach wśród zawiłych opisów nut, które trudno sobie wyobrazić?

Cztery główne i ponadczasowe nuty zapachowe

Żeby ustalić, jakie świece zapachowe będą dla Ciebie najlepszym wyborem, przede wszystkim warto się zastanowić, jakie nuty lubisz. Nie wszystkie są łatwe do wyobrażenia dla kogoś, kto zwyczajnie ich nie zna. Musisz jednak wiedzieć, że profesjonalni perfumiarze wyróżniają cztery główne nuty zapachowe, które z pewnością nie są Ci całkowicie obce.

  • Nuty kwiatowe to szeroka gama zapachów różnych kwiatów, od romantycznych róż, przed słodkie tulipany, aż po delikatne konwalie.
  • Nuty orzeźwiające są lekkie i energetyzujące. Do nich zalicza się świeże zapachy cytrusowe, eukaliptus czy trawę cytrynową.
  • Nuty orientalne to ciepłe zapachy, do których należy między innymi woń czekolady, goździków, piżma, kawy czy wanilii.
  • Nuty drzewne są ziemiste, ciepłe, a zarazem świeże. W mieszkaniach wprowadzają przytulną atmosferę. To nuty sosny, jodły, drzewa cedrowego albo sandałowego.

Jak dobierać zapachy do różnych pomieszczeń w domu?

Przy wyborze zapachu do mieszkania warto wziąć pod uwagę nie tylko swoje ulubione nuty zapachowe, ale i pomieszczenie, w których znajdzie się świeca. Nie w każdym pokoju sprawdzi się taki sam zapach. Pod uwagę weź również wielkość pomieszczeń. W małych pokojach postaw odpowiednio małą świecę, przy której zapach nie będzie zbyt intensywny. W obszernych pomieszczeniach natomiast zbyt mała świeca może być słabo wyczuwalna.

Jak wybrać zapach świecy, która ożywi przestrzeń w Twoim domu
 

Jeśli szukasz świecy odpowiedniej do salonu, możesz śmiało sięgnąć po swoje ulubione nuty zapachowe. Zarówno egzotyczne zapachy, jak i nuty cytrusowe czy drzewne, przy których można poczuć się jak w samym środku lasu – wszystkie mogą się tu dobrze sprawdzić.

Jeżeli jednak wybierasz świecę zapachową do sypialni, zwróć uwagę na to, by zapach nie był zbyt intensywny ani męczący po dłuższym czasie. Sypialnia ma być z założenia miejscem przeznaczonym do relaksu, dlatego szukaj zapachów, które temu sprzyjają.

Śmiało testuj nowe zapachy na małych produktach

Chcesz przetestować nowe nuty zapachowe w swoim mieszkaniu? A może nie masz pewności co do swojego wyboru i chcesz upewnić się, która z nut sprawdzi się lepiej w Twoim wnętrzu? Zwróć uwagę na małe świece oraz produkty takie jak wosk roztapiany w kominku. Są one tańsze niż duże modele wydajnych świec. Starczą na nieco krócej, jednak to świetny sposób na sprawdzenie, jak czujesz się w atmosferze nowych nut zapachowych.

Kiedy używasz jednego zapachu przez dłuższy czas, Twój węch zaczyna się do niego przyzwyczajać i staje się on dla Ciebie coraz mniej zauważalny. To również z tego powodu warto testować nowe kompozycje zapachowe. Po zmianie zapachu natychmiast zauważysz zmianę atmosfery, a nowe nuty natychmiast będą dla Ciebie wyraźne wyczuwalne. Odśwież w ten sposób swoje wnętrze i wpuść do niego nieco nowej, ciekawej atmosfery.

Artykuł partnera

Przeczytaj również:

Spływają dane ws. referendum. Jak wygląda frekwencja i wyniki na Sądecczyźnie?