Jak wybrać najlepszy kredyt hipoteczny? Na co zwrócić uwagę?

Jak wybrać najlepszy kredyt hipoteczny? Na co zwrócić uwagę?

Kredyt hipoteczny to obecnie norma w sytuacji, gdy planujemy kupno własnego mieszkania lub domu. Jak wybrać ten najlepszy i na co zwrócić uwagę? Co powinniśmy zrobić, aby nam go w ogóle udzielono?

 

  1. Kredyt hipoteczny – dlaczego możemy go potrzebować?
  2. Kredyt hipoteczny – kto może się o niego ubiegać?
  3. Najważniejsze cechy kredytu hipotecznego
  4. O czym pamiętać przed złożeniem wniosku o kredyt?

Kredyt hipoteczny – dlaczego możemy go potrzebować?

Planując zakup własnego mieszkania lub domu siłą rzeczy musimy liczyć się z dużymi wydatkami. Z drugiej strony mało kto jest w stanie pokryć podobną inwestycję całkowicie i jedynie ze swojej kieszeni. Jeżeli nie mamy dostatecznie dużo środków, warto rozważyć opcję skorzystania z wsparcia ze strony banku, jakie daje nam kredyt hipoteczny – 17bankow.com. Wybierając podobne rozwiązanie możemy z jednej strony spełnić swoje marzenie o własnych czterech kątach, a z drugiej jesteśmy w stanie spłacić je z mniejszym wysiłkiem, niż wymagałoby wieloletnie odkładanie każdego grosza i odmawianie sobie każdej przyjemności.

Kredyt hipoteczny – kto może się o niego ubiegać?

Udzielenie kredytu zależy w pierwszej kolejności od tego, czy jesteśmy dla banku wiarygodni. Musimy więc zadbać o swoją zdolność kredytową oraz historię spłat poprzednich, drobniejszych zobowiązań. Postaranie się o rozwój kariery i zwiększenie możliwości zarobkowych również będzie naszym dużym atutem, więc jeżeli mamy taką możliwość, warto ją wykorzystać. Kolejnym etapem będzie zebranie odpowiednich dokumentów i dostarczenie ich wraz z wnioskiem o przyznanie kredytu hipotecznego – powinniśmy zwrócić na to uwagę, aby nie okazało się, że nasza prośba zostanie odrzucona ze względu na jakąś formalną drobnostkę.

Istotnym czynnikiem, który ma wpływ zarówno na fakt zawarcia umowy kredytu, jak i na jego wysokość, jest wkład własny. Musimy posiadać co najmniej 10% wartości pożyczki, którą chcemy zaciągnąć, jednak im więcej damy radę odłożyć samodzielnie, tym mniejsze będzie nasze zobowiązanie oraz czas jego spłaty.

Najważniejsze cechy kredytu hipotecznego

Każdy kredyt mieszkaniowy posiada kilka cech, po których możemy bezpośrednio określić, czy jest on dla nas korzystny, czy też nie. Do najważniejszych zaliczamy:

  • roczna stopa oprocentowania RRSO: rzeczywista roczna stopa oprocentowania wskazuje na to, ile w całości zapłacimy za zaciąganą pożyczkę. Jeżeli interesuje nas możliwie jak najtańszy kredyt hipoteczny, powinniśmy szukać oferty o niskim RRSO;
  • dodatkowe ubezpieczenie: niektóre banki mogą wymagać od nas dokupienia ubezpieczenia przy naszej umowie kredytowej. Jest to dodatkowy koszt, jednak z drugiej strony też ochrona w przypadku nieprzewidzianych sytuacji;
  • wysokość i rodzaj raty: rata kredytu może być stała lub maleć, a jej wysokość bezpośrednio wpływa na nasz miesięczny budżet;
  • czas spłaty kredytu: im większą pożyczkę zaciągniemy, tym dłużej będziemy ją spłacać. Warto o tym pamiętać, szczególnie gdy mamy możliwość wniesienia wyższego niż minimalny wkładu własnego.

O czym pamiętać przed złożeniem wniosku o kredyt?

Decydując się na wsparcie swojej inwestycji kredytem hipotecznym powinniśmy dobrze przemyśleć naszą decyzję – będzie miała ona wpływ na wiele kolejnych lat naszego życia. Jeżeli chcemy znaleźć najlepsze dostępne na rynku oferty, zdecydowanie warto wykorzystać ranking kredytów hipotecznych, z którego szybko będziemy w stanie wyciągnąć najbardziej interesujące nas informacje, co ułatwi znalezienie pożyczki idealnej dla naszych potrzeb.