Ludomir Handzel zarobi ponad tysiąc złotych mniej niż jego poprzednik

Ludomir Handzel zarobi ponad tysiąc złotych mniej niż jego poprzednik

W poniedziałkowy poranek z ratusza dotarły wieści, jak grom z jasnego nieba. Radni Koalicji Nowosądeckiej chcą obniżki wynagrodzenia prezydenta i radnych. Jak już pisaliśmy, prezydent miałby otrzymywać 3800 zł wynagrodzenia zasadniczego, a radni 200 zł w skali miesiąca. Pensja zasadnicza byłego prezydenta wyniosła niemal 4800 zł. Comiesięcznie do kieszeni Ryszarda Nowaka trafiało 10 840 zł. Ile tak naprawdę otrzyma prezydent Handzel, jeżeli radni zgodzą się na te ,,rewolucje”?

– Dotychczas prezydent Ryszard Nowak zarabiał ponad 100 tysięcy rocznie, w tym wypadku dojdzie do drastycznego cięcia, więc jest to oszczędność na poziomie znaczącym  – przekonywał mecenas Maciej Prostko. O czym mówił radny, skoro różnica w zarobkach byłego i obecnego prezydenta będzie niewielka?

Z pewnością wypłata Ludomira Handzla nie będzie wynosiła 3800 zł, a znacznie więcej. Wynagrodzenie zasadnicze, to jedynie 1/4 całości pensji, jaką otrzyma. Pełne wynagrodzenie stanowi m.in. dodatek funkcyjny (2200 zł), czy też specjalny (około 3 tys. ).

Rajcy klubu KN przekonywali, że obniżki diet radnych i wynagrodzenie prezydenta mają przynieść miastu oszczędności na rocznym poziomie kilkuset tysięcy złotych.

– Wstępnie przeanalizowaliśmy budżet miasta na 2019 rok przygotowany przez poprzedniego prezydenta Ryszarda Nowaka. Mamy tam deficyt na poziomie 30 milionów złotych, na który trzeba będzie zaciągnąć kredyt. W związku z tym uważamy, że należy szukać oszczędności już teraz i możliwości wprowadzenia pierwszych cięć budżetowych, a najlepszym sposobem na to, aby zacząć cięcie jest rozpocząć od siebie – mówił mecenas Maciej Prostko, radny KN.

Radni podkreślali, że działalność samorządowa to jest służba i nie może być tak, że rajcy otrzymują diety roczne na poziomie kilkunastu, a nawet niespełna 30 tysięcy złotych.

– To nie jest praca na etat. Mieszkańcy wiedzą jakie są wynagrodzenia w Nowym Sączu i jak ciężko należy pracować na te kwoty.

Przedstawiciele Koalicji Nowosądeckiej twierdzą, że projekt zmniejszenia wynagrodzenia dla prezydenta nie był konsultowany z Ludomirem Handzlem.-Wychodzimy z założenia, że zarówno na poziomie pana prezydenta, jak i radnych jest to służba – stwierdził Krzysztof Ziaja, radny KN

Jak podkreślał przedstawiciel wnioskodawców, klub liczy, że chęć współpracy z klubem Koalicji Nowosądeckiej wykaże pani Przewodnicząca Rady, prezydium rady i w możliwie najszybszym czasie ten projekt uchwały znajdzie się w porządku dziennym.

– Będziemy wnioskować o ograniczenie uposażenia zasadniczego prezydenta Ludomira Handzla do ustawowego minimum, czyli do 3800 zł brutto. Dla radnych dieta miesięczna będzie wynosić według naszej propozycji- 200 zł, wiceprzewodniczących komisji rady – 250 zł, dla przewodniczących komisji rady – 300 zł, dla wiceprzewodniczących – 300 zł, dla przewodniczącej rady – 350 zł. Jesli któreś z funkcji będą się zbiegały, diety nie będą się sumowały – dodał Ziaja.

Najwięcej do powiedzenia będą mieli radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy weszli w koalicję z KWW Krzysztofa Głuca, czym zdobyli większość w radzie.

– Prezes Prawa i Sprawiedliwości pan Kaczyński powiedział, że ,,do polityki, do samorządu nie idzie się dla pieniędzy, idzie się służyć” – skwitował.

 

Reklama