Ludomir Handzel zarobi ponad tysiąc złotych mniej niż jego poprzednik

W poniedziałkowy poranek z ratusza dotarły wieści, jak grom z jasnego nieba. Radni Koalicji Nowosądeckiej chcą obniżki wynagrodzenia prezydenta i radnych. Jak już pisaliśmy, prezydent miałby otrzymywać 3800 zł wynagrodzenia zasadniczego, a radni 200 zł w skali miesiąca. Pensja zasadnicza byłego prezydenta wyniosła niemal 4800 zł. Comiesięcznie do kieszeni Ryszarda Nowaka trafiało 10 840 zł. Ile tak naprawdę otrzyma prezydent Handzel, jeżeli radni zgodzą się na te ,,rewolucje"?

- Dotychczas prezydent Ryszard Nowak zarabiał ponad 100 tysięcy rocznie, w tym wypadku dojdzie do drastycznego cięcia, więc jest to oszczędność na poziomie znaczącym  - przekonywał mecenas Maciej Prostko. O czym mówił radny, skoro różnica w zarobkach byłego i obecnego prezydenta będzie niewielka?

TLENOTERAPIA

Z pewnością wypłata Ludomira Handzla nie będzie wynosiła 3800 zł, a znacznie więcej. Wynagrodzenie zasadnicze, to jedynie 1/4 całości pensji, jaką otrzyma. Pełne wynagrodzenie stanowi m.in. dodatek funkcyjny (2200 zł), czy też specjalny (około 3 tys. ).

Rajcy klubu KN przekonywali, że obniżki diet radnych i wynagrodzenie prezydenta mają przynieść miastu oszczędności na rocznym poziomie kilkuset tysięcy złotych.

- Wstępnie przeanalizowaliśmy budżet miasta na 2019 rok przygotowany przez poprzedniego prezydenta Ryszarda Nowaka. Mamy tam deficyt na poziomie 30 milionów złotych, na który trzeba będzie zaciągnąć kredyt. W związku z tym uważamy, że należy szukać oszczędności już teraz i możliwości wprowadzenia pierwszych cięć budżetowych, a najlepszym sposobem na to, aby zacząć cięcie jest rozpocząć od siebie - mówił mecenas Maciej Prostko, radny KN.

Radni podkreślali, że działalność samorządowa to jest służba i nie może być tak, że rajcy otrzymują diety roczne na poziomie kilkunastu, a nawet niespełna 30 tysięcy złotych.

- To nie jest praca na etat. Mieszkańcy wiedzą jakie są wynagrodzenia w Nowym Sączu i jak ciężko należy pracować na te kwoty.

Przedstawiciele Koalicji Nowosądeckiej twierdzą, że projekt zmniejszenia wynagrodzenia dla prezydenta nie był konsultowany z Ludomirem Handzlem.-Wychodzimy z założenia, że zarówno na poziomie pana prezydenta, jak i radnych jest to służba - stwierdził Krzysztof Ziaja, radny KN

Jak podkreślał przedstawiciel wnioskodawców, klub liczy, że chęć współpracy z klubem Koalicji Nowosądeckiej wykaże pani Przewodnicząca Rady, prezydium rady i w możliwie najszybszym czasie ten projekt uchwały znajdzie się w porządku dziennym.

- Będziemy wnioskować o ograniczenie uposażenia zasadniczego prezydenta Ludomira Handzla do ustawowego minimum, czyli do 3800 zł brutto. Dla radnych dieta miesięczna będzie wynosić według naszej propozycji- 200 zł, wiceprzewodniczących komisji rady - 250 zł, dla przewodniczących komisji rady - 300 zł, dla wiceprzewodniczących - 300 zł, dla przewodniczącej rady - 350 zł. Jesli któreś z funkcji będą się zbiegały, diety nie będą się sumowały - dodał Ziaja.

Najwięcej do powiedzenia będą mieli radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy weszli w koalicję z KWW Krzysztofa Głuca, czym zdobyli większość w radzie.

- Prezes Prawa i Sprawiedliwości pan Kaczyński powiedział, że ,,do polityki, do samorządu nie idzie się dla pieniędzy, idzie się służyć" - skwitował.

 

BrowarSylwester2

15 comments

 1. zaskoczona 26 Listopad, 2018 at 10:17 Odpowiedz

  Brawo !!!
  Wreszcie ludzie z HONOREM ! Którzy chcą dobra maista a nie pieniędzy , jestem dumna za taki odważny gest należą sie gratulacje

 2. widz 26 Listopad, 2018 at 11:55 Odpowiedz

  pis do tego nie dopuści najwyżej prezydentowi odbiorą żeby sobie dołożyć, pis idzie po władze żeby zawłaszczyć wszystko chciwe kundle

 3. Stanisław Kaim 26 Listopad, 2018 at 12:03 Odpowiedz

  To bardzo inspirujące wyzwanie. W latach 80-tych ubiegłego wieku jako b. młody chłopak byłem radnym w gminie Tymbark. Wtedy nie było diet (miałem chyba darmowe przejazdy „Pekaesem” na terenie gminy) i to była rzeczywiście działalność społeczna. Można było powiedzieć, że działa się dla dobra „Swojej Małej Ojczyzny”. W 1992 roku zostałem radnym Rady Miasta Nowego Sącza i wtedy diety były jeszcze dość nie wysokie, ale potem (za prezydentury A. Czerwińskiego) doszło do tego, że niektórzy radni otrzymywali niższą pensję za pracy zawodową niż dietę radnego.
  Odnoszę wrażenie, że niektórzy kandydując w wyborach (szczególnie ci o nie najwyższych lotach) kierują się głównie względami ekonomicznymi a nie dobrem wspólnym jakim jest lokalna społeczność. Nie będzie łatwo, ale życzę powodzenia.

 4. Zdumiony Wacek 26 Listopad, 2018 at 12:19 Odpowiedz

  Co do Radnych pełna zgoda. Natomiast Prezydent powinien zarabiać ok. 8000 zł brutto. Powinno też się dać z tych oszczędności symboliczne wynagrodzenie członkom Zarządów Osiedli tak aby poza Przewodniczącym i Zastępcą też byli zmotywowani do działania. Pan Ziaja coś pewnie wie na ten temat

 5. Kuba 26 Listopad, 2018 at 12:55 Odpowiedz

  Ordynarny populizm obliczony na poziom bolszewizmu typu Nowogrodzka. Kłamać nie wolno bo kampania zakończona. Podajcie faktyczną kwotę brutto z dodatkami bo ciemny lud tego nie kupi. Typowa dziecinada , jeśli szukają pieniędzy na darmowe bilety to pojechać po pensjach urzędników , pracowników spółek, pracowników Newagu, Fakro i wszystkich firm.

 6. Kazimierz 26 Listopad, 2018 at 14:15 Odpowiedz

  Radni z PiSu to tak samo zwykli ludzie. Po prostu z listy PiS, ze względu na rozpoznawalność partii, łatwiej było się dostać.

 7. Maryjoe 27 Listopad, 2018 at 08:55 Odpowiedz

  Panowie pomysł dobry ale wymaga szerszego spojrzenia. Prezydent powinien zarabiać trochę więcej. Co do radnych hmmm no jak to tak można żeby Pan Piech za 200 zł żył. Dobrze że żona ma wiiiieeeeelka kasę w wodociagach to im nie zabraknie. A co do szerszego spojrzenia … to czy to jest normalne że prezydent miasta zarabia mniej niż prezes wodociągów i viceprezesi? Ciekawe jak w innych spółkach miejskich. Pozdrawiam i życzę powodzenia nowemu Prezydentowi i jego ludziom.

Wypowiedz się w tej sprawie

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w Polityce prywatności oraz regulaminem, dostępnymi na stronie internetowej.