Trudna droga do sądeckich szkół dla dzieci z osiedla Zawada. Jest komentarz z ratusza

autobus sądeckiego MPK

Układając trasy autobusów komunikacji miejskiej zapomniano, że mieszkańcy osiedla Zawada potrzebują wygodnego dojazdu do centrum miasta – zwraca uwagę nasza Czytelniczka. Mieszkanka osiedla Zawada zaznacza, że autobusy komunikacji podmiejskiej linii 1 i 2 nie jadą przez centrum miasta, co utrudnia dzieciom dojazdy na zajęcia do szkół i placówek edukacyjnych znajdujących się bezpośrednio lub w pobliżu sądeckiego Rynku.

Pani Krystyna tłumaczy swoją interwencję w redakcji “Dobrego Tygodnika Sądeckiego” troską o bezpieczeństwo zarówno swoich, jak i wielu innych dzieci, borykających się z tym samym problemem. Zaznaczyła, iż w momencie oddania wyremontowanego przystanku na Bulwarze Narwiku, dwie z trzech linii w ogóle nie wjeżdżają do centrum. Ta decyzja jest dla niej niezrozumiała. Jak tłumaczy – z autobusu do szkoły uczniowie muszą iść pieszo około 10 minut, przechodząc przez ruchliwe ulice, również te bez sygnalizacji świetlnej. W tej sytuacji zdecydowała się dowozić je do szkoły samochodem.

Nasza Czytelniczka podkreśla, iż rozumie politykę odciążania centrów miast od ruchu pojazdów w celu zmniejszenia emisji spalin, jednak w jej opinii sytuacja, która ma miejsce przynosi skutek odwrotny.

Jest jeszcze jeden problem komunikacyjny: z Podlipia w okolice centrum Nowego Sącza dojeżdżają tylko trzy linie autobusowe: 1, 2 i 3, jednak żaden z wymienionych autobusów, nie zatrzymuje się przed Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji (gdzie dzieci trenują popołudniami) ani przed galerią handlową Trzy Korony.

O odniesienie się do uwag Czytelniczki poprosiliśmy urzędników z Biura Prasowego Urzędu Miasta, którzy odpowiadając – przysłali stanowisko MPK. Oto ono:

Przy tworzeniu rozkładu jazdy linii nr 1 i 2, który aktualnie obowiązuje, był analizowany aspekt przesiadki pasażerów na Dworcu Autobusowym MPK przy Alei Batorego lub na przystanku Batorego. Dla wygody pasażerów korzystających z biletów okresowych na liniach 1 i 2 została wprowadzona dodatkowa grupa przystanków na trasie Dworzec Autobusowy MPK – Rynek. Dzięki tej funkcjonalności pasażer bez dodatkowej opłaty może przesiąść się na dowolny autobus poruszający się na trasie z Dworca Autobusowego do Rynku i z powrotem. Ponadto, skoro jest Pani mieszkanką Nowego Sącza, zapewne posiada Pani kartę Nowosądeczanina, która upoważnia do bezpłatnych przejazdów komunikacja miejską, czyli przesiadki odbywają się bez kosztowo.

Dla przykładu, kursy linii 1 z godziny 7:05 z Żeleźnikowej Małej i 7:15 z Bączej Kuniny zapewniają dojazd na godzinę 8:00 do szkół w obrębie centrum miasta. Linia 1 przyjeżdża do Dworca Autobusowego MPK przy Alei Batorego o godzinie 7:27, natomiast linia nr 2 o godzinie 7:34. Z Dworca MPK (stanowisko nr 1) po tej godzinie odjeżdżają następujące autobusy jadące do Rynku – (przejazd zajmuje ok. 7 min).: 7:29 – linia 37, 7:30  – linia 3 (Długosza Planty), 7:33 – linia 18, 7:33 – linia 7, 7:35 – linia 31, 7:35 – linia 11, 7:38 – linia 41, 7:38  – linia 26, 7:40 – linia 9, 7:43 – linia 7, 7:45 – linia 12 (Długosza), 7:48 – linia 13 (Długosza) czy 7:50 – linia 42.

Część pasażerów, która dojeżdża w okolice Plant przy ulicy Długosza może dojechać linią nr 1 lub 2 do przystanku końcowego na Dworzec Autobusowy Bulwar Narwiku i stamtąd schodami przejść do ulicy Kopernika.

W odniesieniu do połączenia komunikacyjnego pomiędzy osiedlem Zawada a przytoczonym przez Panią MOSiR-em oraz Galerią Trzy Korony, zwracamy uwagę, że kursuje (co około godzinę) autobus linii nr 35, który objeżdża osiedle Zawada ulicami Bolesława Prusa, Bora Komorowskiego, Nawojowską i dalej Aleją Piłsudskiego. Chcieliśmy również zauważyć, że przez ulicę Nawojowską (przystanek Podlipie) w dzień roboczy linie nr 1, 2 i 3 wykonują ponad 50 kursów w jedną stronę.

Kierownik Referatu Komunikacji Społecznej sądeckiego ratusza, Mariusz Smoleń wyraził w swojej odpowiedzi wdzięczność za cenny i istotny sygnał oraz zrozumienie odnośnie odciążania centrum miasta od spalin samochodowych. Zaznaczył, iż miasto jest żywym organizmem, a osoby decyzyjne, starające się dopasować działania do potrzeb i oczekiwań Mieszkańców – nie zawsze mogą zadowolić wszystkich.

Kończąc, przypomniał, iż wszelkie postulaty, interwencje i konstruktywne propozycje zmian na lepsze w mieście można kierować bezpośrednio do Prezydenta Ludomira Handzla, pod adresem: [email protected]owysacz.pl lub podczas spotkań LIVE na portalu społecznościowym.

fot. MPK Nowy Sącz

Czytaj też:

Uwaga! Zamknięta droga w Ptaszkowej

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.