Mirosław Hermaszewski odwiedzi Korzenną

W najbliższy piątek (7 kwietnia) o godz. 10.30 Zespół Szkół w Korzennej odwiedzi Mirosław Hermaszewski – jedyny Polak, który poleciał w kosmos. Spotkanie organizuje Stowarzyszenie Aktywni dla Rozwoju wspólnie z Radą Rodziców szkoły w Korzennej.

Mirosław Hermaszewski odbył lot w kosmos w 1978 roku na pokładzie statku Sojuz-30. Po ośmiu dniach – 5 lipca wylądował w Kazachstanie. W trakcie lotu dokonano 126 okrążeń Ziemi. Przy okazji ustanowiono kilka rekordów Polski (zatwierdzonych przez FAI – Międzynarodową Federację Lotniczą) między innymi rekord wysokości – 363 km; prędkości lotu – 28 tys. km/h; czyli ok. 8 km/s; długotrwałości lotu – 190 godzin 03 minuty i 04 sekundy; zasięgu lotu orbitalnego 5.273.257 km. Polak poleciał w kosmos z Rosjaninem Piotrem Klimukiem z kosmodromu Bajkonur.

Jeden z wątków biografii Hermaszewskiego wiąże się z Wołyniem – miejscem urodzenia. Jako niemowlę uniknął śmierci w trakcie rzezi wołyńskiej, w której zginęło wielu jego krewnych. Po wojnie w ramach tzw. repatriacji zamieszkał na Dolnym Śląsku.

Fot. UG Korzenna

 

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.